Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły zabytek odkryty pod Kamieniem Pomorskim. To średniowieczny brelok [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Damian Tomczyk, członek Stowarzyszenia im. Św. Korduli natrafił w okolicach Kamienia Pomorskiego na niezwykły zabytek archeologiczny, to średniowieczna szlufka
Damian Tomczyk, członek Stowarzyszenia im. Św. Korduli natrafił w okolicach Kamienia Pomorskiego na niezwykły zabytek archeologiczny, to średniowieczna szlufka MHZK
Pan Damian miał szczęście i znalazł średniowieczną szlufkę do zawieszania kluczy lub sakiewki. W Europie jest znane zaledwie kilkanaście tego typu znalezisk.

- Podczas legalnych poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego pan Damian Tomczyk - członek Stowarzyszenia im. Św. Korduli natrafił w okolicach Kamienia Pomorskiego na niezwykły zabytek archeologiczny, a mianowicie późnośredniowieczną szlufkę do zawieszania kluczy lub sakiewki. W literaturze niemieckiej zabytki tego typu noszą nazwę anthropomorphe Gürtelhaken, Figürliche Schlüsselhalter, Schlüsserhaken - wyjaśnia Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Jak wygląda brelok?

Szlufka o wysokości 56 mm zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona. Ręce oparte są na biodrach. Odstając od biodra tworzą łuk, z otworami o średnicy 4 mm. Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszani kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 4 mm).

- W zbiorach naszej instytucji znajdują się już dwie późnośredniowieczne szlufki, odkryte w 2017 i 2018 roku. Pierwsza, przekazana do naszej instytucji przez pana Łukasza Murzynowskiego, odkryta w okolicach Trzebiatowa i druga przez pana Cezarego Siomkę odkryta na polu w okolicach Skarychowa (Gmina Kamień Pomorski) - dodaje Grzegorz Kurka.

Tego typu zabytki odkrywane są tylko i wyłącznie w północno-zachodniej części Polski. Jednak miejsce ich produkcji to południowe Niemcy. W dość zgodnej opinii badaczy szlufki antropomorficzne są wyrobem rzemieślników bawarskich, a konkretnie norymberskich. Od XIV wieku Norymberga była centrum odlewnictwa brązowego. Dodatkowo położona była na ważnych szlakach komunikacyjnych i handlowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią.

- Dotychczas odkryto jedynie 14 analogicznych szlufek na terenie Europy - 1 na Węgrzech, 1 na terytorium Austrii i 12 na terenie Niemiec większość z nich odkryta została w Bawarii. W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Damianowi za przekazanie do naszych zbiorów tego cennego zabytku - kończy Grzegorz Kurka.

Tajemnicy głaz na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego. Na szczerym płaskim polu taki gigant musiał się wyróżniać i dla ludności pradziejowej mógł stanowi jakieś miejsce szczególne.

Pogański ołtarz? Orał pole i znalazł giganta. Niezwykłe odkr...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński