Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy głaz spod Kamienia Pomorskiego będzie dokładnie zbadany [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy kamień był pogańskim ołtarzem? Domysłów jest wiele. Na razie głaz będzie poddany badaniom. - Na powierzchni głazu widoczne są również żłobienia, które z dużym prawdopodobieństwem wykonane zostały przez człowieka - zauważa Grzegorz Kurka
Czy kamień był pogańskim ołtarzem? Domysłów jest wiele. Na razie głaz będzie poddany badaniom. - Na powierzchni głazu widoczne są również żłobienia, które z dużym prawdopodobieństwem wykonane zostały przez człowieka - zauważa Grzegorz Kurka MHZK
W okolicy Grabowa (Gmina Kamień Pomorski) odkryto gigantyczny głaz narzutowy. Jedno jest pewne, to nie tylko natura uformowała kształt kamienia, który zalegał na głębokości 50 centymetrów. Jego powierzchnia wynosi ponad 12 metrów kwadratowych. Teraz głaz będzie poddany badaniom. Są plany, żeby kamień ogłosić Pomnikiem Przyrody.

- 10 marca do głazu przyjeżdża pani profesor z Uniwersytetu Kieleckiego i będzie prowadziła badania głazu. Celem badań jest dokładna charakterystyka obiektu, jak również przygotowanie certyfikatu, który niezbędny jest do przygotowania uchwały o wpisie do Pomnika Przyrody. Do tego niezbędna jest uchwała rady miasta - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Badania głazu pozwolą ustalić m.in wiek, pochodzenie i dokładny rodzaj skały.

Przypomnijmy, że Robert Jarosik odkrył głaz w czasie prac polowych. Kamień ma płaską powierzchnię i mocno przycięte boki. Według szacunków waży kilkadziesiąt ton. Przypomina wielki kamienny ołtarz. To lądolód przesunął głaz 10-11 tysięcy lat temu w obecne miejsce, ale później człowiek mógł obrobić kamień. Pytanie w jakim celu? Czy to było miejsce kultu?

- Głaz, który osiadł pod koniec plejstocenu, na pewno wyróżniał się w otoczeniu swoją wyjątkowością. W mojej opinii szczególnie boki są obrobione, bo raczej nie wygląda to na naturalną strukturę. Boki są ścięte. A jak taki eratyk (głaz narzutowy - przyp. red.) był we wnętrzu lodowca, to podlegał dużemu naciskowi i deformował się, ale zazwyczaj te kształty były obłe, a tutaj to wygląda inaczej - mówi Grzegorz Kurka, który był na miejscu odkrycia. - Dla ludności pradziejowej mógł stanowi jakieś miejsce szczególne. To są oczywiście tylko domysły, ale po kształcie kamienia, jego wielkości i obrobionych bokach można przypuszczać, że mógł służyć jako miejsce kultowe.

Kamień został wyczyszczony przez strażaków z OSP Trzebieszewo.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński