Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moneta wielkiego mistrza i cesarski medal. Odkrycia pod Kamieniem Pomorskim [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Po lewej  trojak (3 grosze) z 1540 roku z wizerunkiem Albrechta Hohenzollerna, siostrzeńca króla Zygmunta Starego. Jego matką była córka Kazimierza Jagiellończyka - Zofia Jagiellonka. W 1544 roku założył w Królewcu uniwersytet, na takich samych prawach jak Akademia Krakowska. Ufundował stypendium dla polskiego poety Jana Kochanowskiego. Obok medal  dwóch cesarzy, w 1888 roku królem Prus i cesarzem Niemiec został Wilhelm II Hohenzollern.
Po lewej trojak (3 grosze) z 1540 roku z wizerunkiem Albrechta Hohenzollerna, siostrzeńca króla Zygmunta Starego. Jego matką była córka Kazimierza Jagiellończyka - Zofia Jagiellonka. W 1544 roku założył w Królewcu uniwersytet, na takich samych prawach jak Akademia Krakowska. Ufundował stypendium dla polskiego poety Jana Kochanowskiego. Obok medal dwóch cesarzy, w 1888 roku królem Prus i cesarzem Niemiec został Wilhelm II Hohenzollern. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Poszukiwacze historii dokonali ciekawych odkryć pod Kamieniem Pomorskim. Znaleźli monetę ostatniego mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz XIX-wieczny medal dwóch cesarzy niemieckich.

Starsza moneta to trojak (3 grosze) z 1540 roku, wybity w mennicy w Królewcu. Moneta odkryta w okolicach Kamienia Pomorskiego jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Szczęśliwym znalazcą renesansowej srebrnej monety Albrechta Hohenzollerna, ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (1511-1525) a po złożeniu hołdu lennego królowi Polski Zygmuntowi Staremu 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, władcy w Prusach Książęcych (do śmierci w 1568 roku), jest Mariusz Polewczyński - członek Stowarzyszenia im. Św. Korduli.
Na awersie, w centralnej części znajduje się popiersie Albrechta Hohenzollerna z długą brodą. W otoku napis PRVSS/ALBER/D/G/MAR/BRAN/DVX (Albrecht z Bożej łaski margrabia Brandenburgii książę Prus). Na rewersie, na całej powierzchni jest napis: III/GROSS:AR:/TRIPLEX/ALBER:/DVC/PRVSSIE/1540

To już kolejne podobne odkrycie.

- W listopadzie 2023 roku podczas prac porządkowych prowadzonych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim pani Bożena Stępniak natrafiła na renesansową srebrną monetę Albrechta Hohenzollerna - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Drugie odkrycie spod Kamienia Pomorskiego jest również związane z dynastią Hohenzollernów, ale pochodzi z końca XIX wieku.

- W okolicach Kamienia Pomorskiego, przy drodze krajowej nr 106 natrafiono na niewielki medal z koronacji w 1888 roku króla Prus i cesarza Niemiec Wilhelma II Hohenzollerna - opowiada Grzegorz Kurka. - Medal o średnicy 29 mm i grubości 2 mm, na awersie w centralnej części w profilu widoczny Wilhelm II, w otoku napis: WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG VON PREUSSEN. Na rewersie jego ojciec Fryderyk III Hohenzollern z napisem w otoku: FRIEDRICH DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński