Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polodowcowy głaz spod Kamienia Pomorskiego ma patrona

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy kamień był pogańskim ołtarzem? Domysłów jest wiele. - Na powierzchni głazu widoczne są również żłobienia, które z dużym prawdopodobieństwem wykonane zostały przez człowieka - zauważa Grzegorz Kurka
Czy kamień był pogańskim ołtarzem? Domysłów jest wiele. - Na powierzchni głazu widoczne są również żłobienia, które z dużym prawdopodobieństwem wykonane zostały przez człowieka - zauważa Grzegorz Kurka MHZK
Ekspert zbadał gigantyczny głaz narzutowy odkryty w okolicy Grabowa (Gmina Kamień Pomorski).

Badania głazu pozwolą ustalić m.in wiek, pochodzenie i dokładny rodzaj skały.

- Na pewno został przywleczony przez lodowiec ze Skandynawii. To jest silnie zwietrzały granit Smaland z żyłą, z południowo-wschodniej Szwecji - powiedziała dr hab. Maria Górska-Zabielska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która inwentaryzowała głaz.

Naukowiec z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku wyda specjalny certyfikat z badań głazu, który niezbędny będzie do Uchwały Rady Miasta i uhonorowanie eratyku Pomnikiem Przyrody Nieożywionej. Dużo emocji wzbudza to, czy żłobienia na głazie powstały dzięki pracy człowieka.

- Na pewno niektóre wykonane były dłutem, ale trudno powiedzieć w jakim celu. Może po prostu ktoś sprawdzał łupliwość skały? To samo dotyczy okrągłych wgłębień. Mogą być intencjonalne, ale też mogą być naturalne - zastanawia się Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Nie wiadomo, jak wysoki jest głaz. Jedynie możemy się domyślać, na jaką głębokość może być zakopany w glinie polodowcowej. To, co widzimy na łacie geodezyjnej, jest jedynie jego górną częścią i jego wysokość wynosi 160 cm. Podobny polodowcowy eratyk znajduje się na terenie Niemiec, w miejscowości Altentreptow i jego wysokość wynosi ponad 5 metrów!

Kamień ma swoją nazwę. To Głaz Jarosikowy, czyli będzie nosił nazwisko właściciela pola i jego odkrywcy: Roberta Jarosika.

Przypomnijmy, że Robert Jarosik odkrył głaz w czasie prac polowych. Kamień ma płaską powierzchnię i mocno przycięte boki. Według szacunków waży kilkadziesiąt ton. Przypomina wielki kamienny ołtarz. To lądolód przesunął głaz 10-11 tysięcy lat temu w obecne miejsce, ale później człowiek mógł obrobić kamień. Pytanie w jakim celu? Czy to było miejsce kultu?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński