Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Grüneberga niszczeje, ale pomysł się nie starzeje. Co dalej z zabytkiem przy ulicy Batalionów Chłopskich 61

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Willa Grüneberga
Willa Grüneberga Andrzej Szkocki
- Koncepcja sprzed lat, aby willa Grüneberga była przeznaczona na cele kulturalne, jest aktualna - mówi Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina. Budynek jednak popada w ruinę.

Gołe ściany, folia na zabytkowych poręczach schodów, coraz grubsza warstwa kurzu i elewacja niszczona przez wandali - tak wygląda zabytkowa willa Grüneberga w Szczecinie.

Mimo takiego stanu władze Szczecina utrzymują, że może tam powstać instytucja kulturalna. Jej koncepcję zarysowano już w 2016 r. Okazuje się, że jest aktualna, choć budynek popada w ruinę.

- Nadal wiążące są wstępne założenia na temat docelowego przeznaczenia nieruchomości na cele publiczne, których główny zakres obejmuje upowszechnienie kultury, edukację artystyczną oraz aktywizację kulturową szczecinian, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców prawobrzeża - mówi Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Mateckiego.

Konkretnych terminów, kosztów nie podano.

Według tej koncepcji, nieruchomość stałaby się ośrodkiem twórczej aktywności, a sam obiekt, pod roboczą nazwą Manufaktura Aktywności Twórczej, miałby zostać zaadaptowany na potrzeby różnego rodzaju pracowni i warsztatów tematycznych, w których będzie można zapoznać się z wytworami artystycznych rzemiosł pomorskich. Część tych zajęć odbywa się teraz w Dąbiu. Opiekę merytoryczną nad takim profilem działalności placówki zadeklarował Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.

Modernizacja budynku kosztowałaby co najmniej kilka milionów złotych

Ambitne plany miasta stworzenia ośrodka kultury na razie pozostają więc w sferze marzeń.

- Ostatni raz widziałem te wnętrza trzy lata temu. Woda w piwnicy nadal stoi, wszystko pokrywa kurz, niszczeje. Walczyliśmy o ocalenie tego budynku. Potomkowie właścicieli willi pisali do prezydenta Szczecina petycję, żeby w tym miejscu stworzyć Międzynarodowe Europejskie Centrum Kultury, które posłużyłoby również mieszkańcom prawobrzeża. Nie chodziło tylko o zachowanie wilii. Chodziło o to, że to miejsce wokół ma potencjał historyczny. Willa traci swoje zabytkowe walory, bo nie da się uratować tego, co zostało zniszczone podczas przesuwania budynku - mówił Mariusz Łojko ze Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”.

Osiem lat temu willa został przesunięta o 45 centymetrów, bo stała na trasie projektowanego szybkiego tramwaju. Mieszkańców wywłaszczono.

Willa Grünberga. Po wywłaszczeniu i po przesunięciu. Zdjęcia ze środka!

Willa Grünberga. Dziesięć lat po wywłaszczeniu i osiem po pr...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński