Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrył grosz królewski z XVI wieku. To wyjątkowa moneta, bo fałszywa [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Prawdopodobnie moneta to fałszywka z czasów panowania króla Zygmunta I Starego. Jest to jedynie dowód na to, że nawet w renesansie mieliśmy ludzi chciwych i oszustów, którzy dla osiągnięcia zysku posuwali się do tak haniebnych czynów jak fałszowanie monet
Prawdopodobnie moneta to fałszywka z czasów panowania króla Zygmunta I Starego. Jest to jedynie dowód na to, że nawet w renesansie mieliśmy ludzi chciwych i oszustów, którzy dla osiągnięcia zysku posuwali się do tak haniebnych czynów jak fałszowanie monet MHZK
"Zygmunt I król Polski pan całych Prus" taki napis widnieje na awersie groszowej monety odkrytej w Kamieniu Pomorskim.

Do odkrycia doszło w trakcie usuwania korzenia drzewa w pobliżu tzw. kapitanatu portu przy ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim. Szczęśliwym odkrywcą jest Jacek Ukowski ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli. To on natrafił na monetę Zygmunta I Starego, króla polskiego, panującego w latach 1506-1548.

- W zbiorach naszej instytucji jest to druga moneta wybita za czasów tego króla. Pierwsza została odkryta na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego przez pana Alberta Murzynowskiego i jest to tzw. półgrosz koronny datowany na 1510 rok, pochodzący z mennicy w Krakowie - tłumaczy Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Awers z popiersiem króla Zygmunta I Starego. Monetę wybito w Toruniu, gdzie w latach 1529–1535 działała mennica państwowa. Co ciekawe ciągłe intrygi,
Awers z popiersiem króla Zygmunta I Starego. Monetę wybito w Toruniu, gdzie w latach 1529–1535 działała mennica państwowa. Co ciekawe ciągłe intrygi, nierespektowanie zarządzeń i skargi składane do króla przez stany pruskie, doprowadziły do nakazu zamknięcia zakładu w 1535 roku MHZK

O odkryciu monety poinformowany został Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Po przekazaniu go w depozyt do kamieńskiego muzeum poddany zostanie konserwacji. Monetę będzie można oglądać na ekspozycji w przyszłym roku.

To gorsz o średnicy 23 mm datowany na 1533 roku i wybity w mennicy w Toruniu. Na awersie umieszczone zostało popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. W otoku znajduje się napis: SIGIS/I/REX/PO/DO/TOCI (Zygmunt I król Polski pan całych Prus).

Natomiast na rewersie wybity został Orzeł Prus Królewskich w otoku napis: GROSS/COMV/TERR/PRVSS/1533 (Grosz Wspólny Ziem Pruskich).

Najciekawsze jest jednak to, że to prawdopodobnie... fałszywa moneta, wybita w XVI wieku. Co na to wskazuje?

- Przede wszystkim oryginał jest ze srebra, a tutaj raczej na powierzchni widoczna jest miedź. Jednak na 100 procent wyjdzie to w konserwacji. Po drugie, postać króla jest wykonana w sposób schematyczny, odbiegająca stylistycznie od oryginału. Po trzecie niewielki otwór może wskazywać ze już w renesansie ktoś w ten sposób oznaczył monetę fałszywą. Chociaż równie mogła moneta służyć jak wisiorek - wyjaśnia Grzegorz Kurka. - Nie oznacza to jednak, że moneta dla nas stanowi mniejszą wartość, wręcz przeciwnie, jest dowodem na to, że nawet w tamtym okresie dochodziło to takich przestępstw, co wówczas zapewne było karane śmiercią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński