Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUT wśród laureatów pierwszej edycji programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Realizowany na ZUT projekt "GREEN-IT-BIOTECH-ZUT: Akcelerator zielonych i cyfrowych technologii ZUT" będzie dotyczył dyscyplin inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej
Realizowany na ZUT projekt "GREEN-IT-BIOTECH-ZUT: Akcelerator zielonych i cyfrowych technologii ZUT" będzie dotyczył dyscyplin inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej mat. prasowe
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny otrzymał dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł w ramach pierwszej edycji programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (RID). Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowania innowacyjnych rozwiązań w kilku dziedzinach.

Realizowany na ZUT projekt "GREEN-IT-BIOTECH-ZUT: Akcelerator zielonych i cyfrowych technologii ZUT" będzie dotyczył dyscyplin inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej. Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowania innowacyjnych rozwiązań w tych dziedzinach.

Jego celem jest wykorzystanie potencjału badawczego ZUT w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, zwłaszcza w dyscyplinach inżynieria chemiczna (wiodąca dyscyplina w projekcie), inżynieria materiałowa, automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria lądowa, geodezja i transport, inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz poszerzyć wiedzę w obszarze technologii związanych z gospodarką wodorową, energetyką jądrową, ochroną zdrowia i środowiska oraz inżynierią budowlaną.

Głównym celem jest podniesienie jakości nauki na ZUT, koncentrując się na obszarach ściśle wpisujących się w politykę naukową państwa. W ramach projektu będą realizowane prace związane z: zastosowaniem sztucznej inteligencji do zwiększenia doskonałości interdyscyplinarnych prac badawczych, dofinansowaniem kosztów publikacji naukowych, dofinansowaniem kosztów zgłoszeń patentowych, utworzeniem systemu grantów wspierających kontynuację badań lub rozpoczęcie nowych prac badawczych, finansowaniem krótkoterminowych wyjazdów do ośrodków naukowych, w celu rozwijania kontaktów, nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń, finansowaniem krótkoterminowych staży w przedsiębiorstwach, w celu pogłębienia praktycznej wiedzy pracowników ZUT, organizacją przedsięwzięć interdyscyplinarnych, np.: konferencji, szkół letnich spotkań z biznesem, które umożliwią wymianę osiągnięć, trendów badawczych i wspierają rozwój doskonałości naukowej.

Projekt uzyskał 118 pkt na 120.

Jego kierownikiem jest dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy.

Finansowanie w programie jest przyznawane na 4 lata (2024-2027).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński