MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata nowy Posejdon w Szczecinie

Marek Rudnicki [email protected]
Wizualizacja dawnego Domu Towarowego "Posejdon” przygotowana przez Ryszarda Burbickiego, szczecińskiego architekta. Projekt zakłada, że nowy budynek będzie miał 9 a nie 5 pięter.
Wizualizacja dawnego Domu Towarowego "Posejdon” przygotowana przez Ryszarda Burbickiego, szczecińskiego architekta. Projekt zakłada, że nowy budynek będzie miał 9 a nie 5 pięter.
Mają być sklepy, restauracje i punkty usługowe. Zamiast kina powstaną biura pod wynajem. W miejscu dawnego kina Derby zbudowany zostanie dwupoziomowy parking na 350 samochodów.

Stary, dawny Dom Towarowy "Posejdon" w Szczecinie za trzy lata będzie już innym budynkiem. Dziś liczy pięć pięter. Za trzy lata będzie wyższy o cztery.

Nowy kompleks zaoferuje najemcom około 41,5 tys. m2 powierzchni. Z tego 23 tys. m2 zostanie przeznaczona na biura, a na powierzchnię handlowo- usługową 3,3 tys. m2. Resztę powierzchni zajmie parking.

Przeczytaj także: Biurowiec Lastadia Office będzie wizytówką Szczecina

Aktem notarialnym z 27 stycznia, ubiegłego roku miasto przekazało ziemię z budynkiem warszawskiej firmie Centrum Development & Investments (a konkretnie jej spółce celowej Posejdon Development). Na mocy umowy spółka zobowiązała się wybudować nowy Posejdon do 27 stycznia 2013 r.

- W przypadku niedotrzymania terminu zabudowy użytkownik wieczysty zapłaci karę umowną w wysokości 1 mln zł - informuje Tomasz Klek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

To ważna informacja dla szczecinian, którzy przez całe lata obserwowali, jak po pustym miejscu po słynnym "Grzybku" przy Bramie Portowej nic się nie działo. A miasto, dzięki złej umowie, nie mogło nic zrobić niesolidnemu inwestorowi.

Przeczytaj także: Teatr Polski zmieni wygląd. Sceny będą pod ziemią!

- Na pewno dotrzymamy umowy - zapewnia Wojciech Duczmal, dyrektor projektu. - Jesteśmy solidną firmą, która nie po to stara się o ziemię, by leżała odłogiem. Projekt nowego Posejdona robi wrażenie. Wykonał go szczeciński architekt Ryszard Burbicki.

Stara część została wkomponowana w nową.Ponad nią wznosić się będzie część przeszklona. Wyższa część zabudowy cofnięta jest o 6 metrów od pl. Bramy Portowej. Będzie miała wysokość 35 m. W obu budynkach, nowym i starym na parterach funkcjonować mają lokale usługowe.

Pozostałe piętra przeznaczono na pomieszczenia biurowe.

Przeczytaj także: Galeria Kaskada rośnie w oczach. Czas na drugie piętro

- Nie boimy się konkurencji w wynajmie na rzecz firm, gdyż takiej lokalizacji w Szczecinie nikt nie będzie miał - mówi pewnie Wojciech Duczma. Pod nową, dobudowaną częścią (tam, gdzie przez wiele lat funkcjonowało kino na wolnym powietrzu "Derby" i gdzie śledzono zakłady konnych gonitw) usytuowane zostaną dwa piętra podziemnych garaży.

Przewiduje się, że będzie tu mogło parkować 350 samochodów. Umowa zawarta miedzy miastem a Posejdon Development przekazała spółce grunt o powierzchni 192 m kw., za który zapłaciła 145 tys. zł (25 proc. wartości). Co roku spółka będzie płacił 3 proc. wartości ziemi.

Historia budynku - do wojny

Budynek Familien Kaufhaus przy Paradeplatz 60 wybudowano w latach 1928-29.

Dom towarowy należał do nieistniejącej już sieci De- FaKa (Deutsches Familien-Kaufhaus). Wzniesiono go w miejscu odwachu przy Bramie Portowej po zlikwidowanej Twierdzy Szczecin.

Projektantem nowoczesnego jak na tamte czasy budynku był Max Bischoff. Nowy obiekt przyciągał szczecinian tak, jak jeszcze dziś Galaxy.

W środku funkcjonowały restauracje, kawiarnie, cukiernie i sklepy. A przede wszystkim kino UFA Palast na parterze budynku.

Było największym kinem zbudowanym przez niemiecką wytwórnię filmową UFA. Mieściło ponad 1200 widzów. Pierwszy film dźwiękowy wyświetlono tu w 1930 r. ("Skandal um Eva").

Pierwszym filmem kolorowym, jaki zobaczyli szczecinianie, była komedia "Frauen sind doch bessere Diplomaten". W sali, która pełniła też rolę koncertowej śpiewał m.in. Jan Kiepura.

Historia budynku - po wojnie

W czasie wojny budynek uległ znacznym zniszczeniom.

Bomby zburzyły całkowicie całe skrzydłem od strony Bramy Portowej. Ocalało jedynie to przy skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Partyzantów.

Budynek odbudowano w 1951 r., ale jedynie jego zachowaną część.

Nie zadbano wówczas o przywrócenie piękna architektonicznego zdobień. Charakterystyczny dla budynku był neon z napisem "PDT sprzedaje korzystnie".

Do tej nazwy szczecinianie chętnie dodawali słowa - "... dla siebie" lub z podtekstem erotycznym: "PDT daje korzystnie".

W 1968 roku mieszkańcy Szczecina w drodze plebiscytu wybrali nazwę: Dom Towarowy "Posejdon". We wrześniu 1993 przekształcony został w DT "Centrum". Po tym przejęła go sieć Galeria Centrum, która funkcjonowała do 2009 r.

Wiadomości Szczecin - dodaj kanał RSS i bądź na bieżąco

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński