Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda o strefie wokół gazoportu: Trudny temat

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Dwustumetrowa strefa ochronna wokół gazoportu obowiązuje od kwietnia ubiegłego roku.
Dwustumetrowa strefa ochronna wokół gazoportu obowiązuje od kwietnia ubiegłego roku. Facebook Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz
Mieszkańcy i władze Świnoujścia chcą szybkiego zniesienia strefy bezpieczeństwa wokół gazoportu i otwarcia ulicy Ku Morzu. Adam Rudawski, nowy wojewoda, był w środę w tej sprawie w Świnoujściu.

Trudno mi tu sobie wyobrazić jakiekolwiek działania na szybko – mówi „Głosowi” wojewoda Adam Rudawski. Jak wyjaśnia traktuję sprawę systemowo i dlatego spotkał się już w tej sprawie m.in. z przedstawicielami rady miasta i mieszkańców, ale też służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. W środę pojechał do Świnoujścia, aby zapoznać się z sytuacją na miejscu. Przed spotkaniem prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podkreślał, że decyzja o wprowadzeniu strefy jest jego zdaniem zła. - Uważam, że dzisiaj w kwestii bezpieczeństwa gazoportu nie decyduje ruch na ulicy Ku Morzu – powiedział.

Adam Rudawski jest bardziej oszczędny w wydawaniu sądów na ten temat. – Potrzebuję jeszcze tygodnia, dwóch, aby mieć wszystkie analizy w tej sprawie i podjąć decyzję. Będę jeszcze spotykał się ze służbami. Widzę jak trudny jest to temat, ale też wszyscy wiemy, jak ważnym elementem strategicznym jest dla nas terminal LNG – powiedział nam po środowym spotkaniu w Świnoujściu.

Przypomnijmy: dwustumetrowa strefa ochronna wokół gazoportu obowiązuje od kwietnia ubiegłego roku. Poprzedni wojewoda Zbigniew Bogucki, obecnie poseł PiS, tłumaczył swoją decyzję o utworzeniu strefy względami bezpieczeństwa Terminala LNG. Wielokrotnie przypominał, że swoją decyzję podjął w porozumieniu ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i deklarował jasno, że w tej kwestii nie będzie szedł na żadne kompromisy. W strefie znajduje się ulica Ku Morzu, która stanowi jedyny dojazd do zabytków: latarni Morskiej i Fortu Gerharda. Mieszkańcy zostali także pozbawieni dojazdu do plaży na Warszowie. Obostrzenia od początku wywołały falę protestów.

W środę Piotr Piwowarczyk, szef Świnoujskiej Organizacji Turystycznej i dzierżawca Fortu Gerharda, napisał w mediach społecznościowych: „Czekamy na mądre i szybkie decyzje”. Janusz Żmurkiewicz także skomentował spotkanie z wojewodą: „Wszyscy liczymy na szybkie i pozytywne decyzje w tej sprawie”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński