Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto w Kobylance. Rocznica utworzenia sanktuarium i dożynki już dziś

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Wydarzenie jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli.
Wydarzenie jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli. Sebastian Wołosz / Andrzej Szkocki - archiwum GS24.pl, zdjęcia ilustracyjne
Wielka uroczystość zaplanowano na dziś, więc ostatnie godziny były pełne przygotowań. Nie tylko tych wokół świątyni, ale także tych w ludzkich sercach. Jedna z dwóch diecezjalnych uroczystości dożynkowych odbędzie się w Kobylance.

Sanktuarium Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego ma już dwa lata. Rocznicowe obchody tym razem uświetni święto plonów. Jego najważniejszą częścią będzie msza święta i uroczystości odpustowe.

- Będzie im przewodniczył ksiądz biskup Wojciech Osial z Łowicza, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Dlaczego akurat on? Bo tak zapraszamy kolejno księży biskupów z całej Polski, bo nasze sanktuarium przeradza się w sanktuarium narodowe – opowiada kustosz sanktuarium ksiądz Paweł Żurawiński. Narodowy będą też miały dożynki. Patronatem objął je bowiem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

- Pan prezydent kierując swój wzrok na Pomorze Zachodnie, chciał docenić ten region, znany mu przecież dość dobrze – mówi ksiądz kustosz. Jednak patronat, chociaż ważny, tego dnia ustąpi miejsca modlitwie.

- Samo słowo eucharystia pochodzi z greki i oznacza przecież dziękczynienie – zauważa Żurawiński i dodaje - A czymże innym jest msza jak właśnie nie formą dziękczynienia? A ta dożynkowa jest mszą szczególną, bo dziękujemy w niej za nasze plony.

ZOBACZ TEŻ:

Jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli. Ta tradycja zanika, a w niektórych miejscach jak na doświadczonym Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi Pomorzu Zachodnim nie miała szans się rozpowszechnić kiedy dotarła z innych rejonów Polski.

- Ja pochodzę ze wschodu i tam święcenie pół i modlitwa o urodzaj jest wciąż czymś normalnym – wspomina ksiądz Paweł.

Zwraca też uwagę, że oprócz mszy będzie też czas na zabawę.

- Bo dożynki są po to, by wspólnie spotkać, ucieszyć się sobą, trochę odpocząć, pobawić się – mówi.

Okazja będzie ku temu znakomita, bo program jest bogaty:

  • msza pontyfikalna o godz. 15:00.
  • Po mszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie i zespołu Siewcy Lednicy.
  • O 20:30 wykład w Sanktuarium dr Pawła Więckowskiego o historii Kobylanki.
  • O 21 Apel Jasnogórski.

W tym dniu również przy dźwiękach fanfar po raz pierwszy odsłonięty zostanie obraz prymasa Wyszyńskiego.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga podjął decyzję, że w Kobylance spotkają się mieszkańcy dekanatów:

  • Kołbacz,
  • Choszczno,
  • Drawno,
  • Ińsko,
  • Łobez,
  • Maszewo,
  • Resko,
  • Suchań,
  • Stargard-Wschód i Stargard-Zachód
  • oraz Rejonu Szczecińskiego, w skład którego wchodzą dekanaty: Police, Szczecin-Dąbie, Szczecin-Niebuszewo, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Pomorzany, Szczecin-Słoneczne, Szczecin-Śródmieście i Szczecin-Żelechowa.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński