MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Siadle Górnym odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy. Zginęli w czasie walk nad Odrą pod koniec II wojny światowej

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
Do odkrycia doszło w czasie prac porządkowych na dawnym cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie natrafiono na niemal odsłonięte szczątki ludzkie.

Prace prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, gdyż obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu. Po złożeniu, opisaniu i sfotografowaniu zgodnie z dyspozycją zostały ukryte pod ziemią w miejscu ich odnalezienia.

- Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza natrafiono, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim z okresu II wojny światowej - mówi nadkom. dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Zgodnie z obowiązującym trybem, natychmiast powiadomiono właściwy Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał wezwany zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Kim byli polegli?

Wszystko wskazuje na to, że należeli do 8. pułku policyjnego SS, który został zreorganizowany w listopadzie 1944 roku w Protektoracie Czech i Moraw. Pułk walczył na Węgrzech w latach 1944–45, a w marcu 1945 roku trafił pod Szczecin. Razem z 50. pułkiem policji utworzył 1. Policyjną Brygadę Strzelców (1. Polizei-Jäger-Brigade) w Grupie Armii „Wisła”. W kwietniu 1945 roku, Armia Czerwona zdołała przeprawić się przez Odrę na południe od Szczecina, na odcinku 8 pułku w pobliżu nieistniejącej dziś wsi Wilhelmshöhe (powojenna nazwa Waliszewo) i utworzyć przyczółek. W czasie walk 1. Polizei-Jäger-Brigade została unicestwiona.

- Wygląda na to, że żołnierze zostali zabrani z pola walki i szybko pochowani, bo warstwa ziemi była płytka. Znaleziona przy szczątkach mocno starta sztuczna szczęka może wskazywać, że była to starsza osoba. Oprócz hełmu i szczęki nie znaleźliśmy innego wyposażenia - tłumaczy Marek Łuczak.

Zespół dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego z PUM przy wsparciu grupy nadkom. dr Marka Łuczaka ekshumował dwa niekompletne szkielety żołnierzy. Żołnierze należeli prawdopodobnie do 8. pułku policyjnego ze składu 1. Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku. Żołnierze po oględzinach przedmiotów osobistych i próbie ustalenia tożsamości trafią na cmentarz wojenny w Glinnej.

- W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. Policjanci po konsultacjach z medykami muszą ustalić, czy jest to pochówek wojenny, czy też ma związek z przestępstwem lub zaginięciem osoby. Istotne jest, by zawsze reagować w przypadku odnalezienia szczątków ludzkich - dodaje Marek Łuczak.

- Kultura ceramiki wstęgowej rytej była pierwszą kulturą rolników na naszych ziemiach i przybyli oni około roku 5200 przed Chr. Posiadali pierwszą ceramikę naczyniową, narzędzia szlifowane, zwierzęta hodowlane, karczowali lasy pod wioski, pastwiska i pola - mówi o odkryciu dr Marcin Dziewanowski, archeolog (na zdjęciu w centrum z łopatą)

Niezwykłe odkrycie pod Przecławiem. Osady tych pionierów są ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński