Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Zamkowa w Szczecinie ma 25 lat! Filmy i zdjęcia z budowy

mdr
Trasa Zamkowa w Szczecinie z lotu ptaka
Trasa Zamkowa w Szczecinie z lotu ptaka Marcin Bielecki/archiwum
Budowę obecnej Trasy Zamkowej im. Piotra Zaremby rozpoczęto w 1978. Dopiero 26 października 1987 r. oddano do użytku, ale tylko nitkę wjazdową do centrum miasta. Dopiero po kolejnych dziewięciu latach, 5 lipca 1996 r. udostępniono nitkę wyjazdową.

Całkowita długość Trasy Zamkowej od rejonu pl. Żołnierza Polskiego do włączenia w ul. Kardynała Wyszyńskiego wynosi ok. 2,4 km.

Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby ma swoją historię, i to nie tylko oficjalną.

Gdy wybrano projekt mówiło się głośno, że będzie realizowany nie ten, który najbardziej podobał się planistom. Przyjęty do realizacji projekt miał bowiem wpuszczać ruch w samo centrum miasta, podczas gdy odrzucony - w okolice Szczecina, bardziej oddalone na północ, gdzie zjeżdżający potok samochodowy niczego by w mieście nie blokował.

Na początku trasa miała nosić imię Władysława Gomułki, zmarłego w 1982 roku wieloletniego pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (obalonego 20 grudnia 1970 r. przez Edwarda Gierka).

Były to czasy socjalizmu i nikt się temu nie dziwił. Po zmianach roku 1989 i 1989 zaczęto mówić o nadaniu trasie imienia Józefa Piłsudskiego (usunęła marszałka uchwała rady miasta w 1991 r.). Skończyło się na pierwszym powojennym prezydencie miasta, ale i tu odnotowano wpadki.

Pierwsze tablice, jakie powieszono oznajmiały, że most nosi imię "Piotra Zaręby". Wyłapali to dziennikarze
Głosu Szczecińskiego, zrobił się mały skandal i szybko zmieniono na poprawną pisownię nazwiska, czyli na "Piotra Zaremby".

Inne ciekawostki, o których możemy przeczytać w Wikipedi.

- most północny Trasy Zamkowej nad Odrą Zachodnią (ściślej: północna jego krawędź) stanowi wewnętrzną granicę polskich morskich wód wewnętrznych,

  • w okolicy obecnego zachodniego węzła trasy, na wysokości Baszty Panieńskiej do 1904 roku stały zabudowania dawnego kościoła św. Katarzyny przy nieistniejącym już wówczas klasztorze cysterek.
Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński