Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest przesądzone - można się jeszcze odwoływać, czyli sprawa przy ul. Szymanowskiego

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 16 lat
Prawie 2 tys. podpisów zebrali mieszkańcy ulic Szymanowskiego i Herbowej pod swoją petycją do Rady Miasta Szczecina.

A chodzi o działki (nr 79/5 - obręb 1022 Szczecin - Śródmieście), na których deweloper Modehpolmo chce postawić obiekt handlowo-usługowo-mieszkalny. Ma to być budynek dwupiętrowy z zagospodarowanym poddaszem, gdzie na parterze ma być 500 m kw. powierzchni usługowej, a na pozostałej części (ok. 820 m kw.) ma powstać około 20 mieszkań.

Te prawie 2 tys. podpisów pod petycją do Rady Miasta, to nie tylko głosy mieszkańców tych dwóch ulic, ale też szczecinian, którzy chodzą na spacery na Jasne Błonia czy do Parku Kasprowicza.

- Jesteśmy oburzeni, że na tym trawniku deweloper chce postawić budynek - mówią. - A władze miasta na to pozwalają.
Wspólnie więc napisali petycję z prośbą o podjęcie przez Radę Miasta Szczecin inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana ta ma dotyczyć wprowadzenia zakazu zabudowy trawnika przed budynkiem przy ul. Szymanowskiego i budowy parkingu na zieleńcu z drugiej strony budynku.

Miasto przyznaje, że nigdy nie było właścicielem tej działki. Dodaje przy tym, że już dwa lata temu, odpowiadając na pisma mieszkańców, „miasto wskazywało na potrzebę uregulowania przez spółdzielnię mieszkaniową spraw związanych między innymi ze służebnością terenu”.

- Otrzymaliśmy również informację, że takie działania, zabezpieczające interesy mieszkańców, zostały przez spółdzielnię podjęte - pisze Paulina Łatka z biura prasowego szczecińskiego magistratu. - Obecnie trwa procedura związana z uzyskiwaniem przez właściciela działki pozwolenia na budowę.

Tłumaczy też, że zgodnie z prawem, jeżeli inwestor spełnia wszystkie wymagania dotyczące prawa budowlanego, miasto nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Taka decyzja nie jest jednak ostateczna i są instancje odwoławcze, które mogą procedować ten wniosek dalej - podpowiada magistrat.

A mieszkańcy ulic Szymanowskiego i Herbowej wskazują, że nawet w obecnym i obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego z 1999 r. teren w całości objęty jest „strefą A ochrony historycznej struktury przestrzennej”. Ponadto teren ten objęty jest Ekologicznym Systemem Zieleni Miejskiej, który wymusza ochronę terenów zielonych - powinny zajmować w tym miejscu co najmniej połowę powierzchni. Powołują się również na Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Osiedla Śródmieście - Północ (S.P. 02), w którym jest zapis o ochronie krajobrazu kulturowego, o utrzymaniu kompozycji zespołu istniejącej zabudowy przy ul. Herbowej oraz, że nowa zabudowa dostosowana musi być do struktury i typu istniejącej historycznej zabudowy.

- W naszym odczuciu są to wystarczające przesłanki do zachowania terenu w obecnym stanie - podkreślają mieszkańcy. - A projekty nowej zabudowy prezentowanej przez inwestora zaburza obecny ład i w żadnym wypadku nie posiadają znamion poprawnego rozwoju urbanistycznego, przestrzennego i społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński