Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poważna sytuacja nad Łarpią. Mieszkańcy Polic obawiają się, czy wytrzyma wał przeciwpowodziowy [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wały przeciwpowodziowe na wyspie Polickie Łąki. Za uszkodzenie wałów odpowiadają bobry, które są pod ochroną. - Jest ich bardzo dużo, tną iglaki, drzewa owocowe. Na przystani przy ulicy Dębowej musieliśmy założyć metalową siatkę na sadzonki na wysokości 1 metra, żeby uratować drzewa. Jeszcze trochę i zostalibyśmy bez drzew - mówi Wiesław Gaweł
Wały przeciwpowodziowe na wyspie Polickie Łąki. Za uszkodzenie wałów odpowiadają bobry, które są pod ochroną. - Jest ich bardzo dużo, tną iglaki, drzewa owocowe. Na przystani przy ulicy Dębowej musieliśmy założyć metalową siatkę na sadzonki na wysokości 1 metra, żeby uratować drzewa. Jeszcze trochę i zostalibyśmy bez drzew - mówi Wiesław Gaweł Fot. Wiesław Gaweł
Trwają prace przy łataniu wyrwy w wale na Łarpi. Mieszkańcy Polic z niepokojem patrzą na postęp prac, zauważyli uszkodzenia w kolejnym miejscu umocnień.

Aktualizacja 14:30

- Naprawa wału ppow. na Wyspie Polickiej zostanie zakończona 18 stycznia. Obecnie przywrócono szczelność oraz ciągłość wału ppow. i nie zaobserwowano jego kolejnych uszkodzeń, a miejsca (aktywności zwierząt ryjących w tym bobra europejskiego), które potencjalnie mogłyby spowodować utratę szczelności obiektu ochrony liniowej, zostały zabezpieczone przez wykonawcę aktualnie prowadzonych napraw - informuje Agnieszka Jędrych z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Stan na 17.01.2024 r. godz. 12:03

Trwają prace przy naprawie wału przeciwpowodziowego przy ul. Dębowej w Policach. To kilkanaście metrów w rejonie mostku na wyspę Polickie Łąki.

- Postęp prac jest coraz bardziej widoczny, ale przybierający poziom wody w Łarpi (15-20 cm) budzi obawy co do wytrzymałości wału. Obawy są dlatego, ponieważ w trakcie obchodu zauważono ubytek ziemi z wału w miejscu niezbyt odległym od miejsca usuwanej awarii. Inspektorzy "Wód Polskich" winni baczniej dokonać przeglądu wału. Ponadto głębokie koleiny po sprzęcie ciężkim też budzą zastrzeżenia - mamy nadzieję, że przed odbiorem końcowym zostaną zasypane, zwłaszcza że materiału jeszcze trochę pozostało - mówi Wiesława Gaweł, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "Łarpia".

W dyskusji pojawiło się zagadnienie zalewania wyspy Polickie Łąki przez wody Łarpi.

- Zachowały się zdjęcia z 1934 r. obrazujące takie przypadki. Z dawnych dokumentów wynika, że w 1909 i 1913 roku Police nawiedziły dwie wielkie powodzie, a woda sięgała wówczas aż do polickiego rynku.

W ocenie Wód Polskich przerwanie wału nie ma wpływu na bezpieczeństwo osób mieszkających na ul. Goleniowskiej. Czekamy na odpowiedź.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński