Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Holocaustu rozpoczęły się w Szczecinie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym.
Uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Holocaustu rozpoczęły się w Szczecinie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym. IPN Szczecin
Międzynarodowy Dzień Ofiar Holocaustu. W Szczecinie w oficjalnych obchodach święta (w piątek, 26 stycznia) wziął udział Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Jan Margol, przedstawiciel Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oddział w Szczecinie.

Uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Holocaustu rozpoczęły się w Szczecinie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym. Następnie kwiaty zostały złożone pod pomnikiem poświęconym ofiarom niemieckiego obozu przesiedleńczego w Potulicach przy pomniku "Dzieciom Potulic".

Pamiętając o ofiarach "Nocy Kryształowej", dyrektor IPN w Szczecinie oddał hołd ofiarom holocaustu również przy tablicy upamiętniającej Gminę Żydowską, która znajduje się przy ul. Dworcowej - w miejscu dawnej synagogi, spalonej przez Niemców w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r.

Ostatnim miejscem obchodów były tablice upamiętniające więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie. Przypomnijmy, że w czasie wojny na terenie Polic istniały cztery obozy pracy, dwa obozy karne oraz filie obozów koncentracyjnych - Stutthof oraz Ravensbruck. Szacuje się że zginęło tu około 13 tysięcy osób, mimo licznych badań naukowych i poszukiwań do dzisiaj nie odkryto zbiorowych mogił a faktycznej liczby ofiar nigdy nie ustalono.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci Żydów pomordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Datę wyznaczono na 27 stycznia, czyli w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. przez żołnierzy 60. Armii 1 Frontu Ukraińskiego. Auschwitz-Birkenau był to największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym. W ciągu czterech lat funkcjonowania obozu Niemcy zgładzili w nim co najmniej 1,1 mln osób, w tym około 960 tys. Żydów, ponad 70 tys. Polaków, około 21 tys. Romów i Sinti, 15 tys. jeńców sowieckich i ponad 10 tys. więźniów innych narodowości.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński