Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie z obsługą zapewni całodobową opiekę nad niepełnosprawnymi w Podgrodziu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Koszt przystosowania mieszkania w Podgrodziu, wraz z infrastrukturą smart dom to 417 tys. zł. W mieszkaniu wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu na chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów.
Koszt przystosowania mieszkania w Podgrodziu, wraz z infrastrukturą smart dom to 417 tys. zł. W mieszkaniu wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu na chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów. Mateusz Frąckowiak, www.wzp.pl
W Podgrodziu pod Nowym Warpnem otwarto mieszkanie wytchnieniowe, które pozwala opiekunom osób niepełnosprawnych na chwilę odpoczynku od codziennej opieki.

To piąte mieszkanie w regionie, które powstało w ramach programu "Region Dobrego Wsparcia". Inne mieszkania znajdują się w Łobzie, Stargardzie, Rzyszczewie (gm. Sławno) oraz Myśliborzu.

- Projekt "Region Dobrego Wsparcia" daje nadzieję i przede wszystkim konkretne wsparcie. Wykorzystując fundusze europejskie, tworzymy solidne wsparcie dla osób zależnych i ich rodzin, zwiększając dostęp do profesjonalnych usług społecznych. W tym konkretnym projekcie postawiliśmy na rozwój sąsiedzkich usług opiekuńczych, utworzenie dwóch wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, szkolenia i doradztwo dla opiekunów osób zależnych. Dzięki współpracy z partnerami społecznymi i samorządami powstają mieszkania wytchnieniowe - mówi Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Na działalność wytchnieniową w Podgrodziu przeznaczono parter jednego z budynków. Na powierzchni 130 metrów kwadratowych znajdują się dwie sypialnie, kuchnia z jadalnią, pokój dzienny, łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze osoby do mieszkania zostały przyjęte w połowie listopada.
Pobyt w mieszkaniu jest bezpłatny i może trwać maksymalnie 14 dni. Jednocześnie z całodobowej pomocy będzie mogło korzystać 5 osób. Pozwala opiekunom osób niepełnosprawnych na chwilę wytchnienia od codzienności oraz na wykorzystanie czasu wolnego dla swoich potrzeb. Taka opieka może być świadczona również w sytuacji konieczności zapewnienia doraźnego, czasowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

W ramach pobytu w Podgrodziu zapewniane są całodobowo usługi opiekuńcze. Podopieczni mają zagwarantowane całodzienne wyżywienie, podawanie leków zgodnie z zaleceniami, a także organizację czasu wolnego.

Wnioski w sprawie opieki wytchnieniowej są dostępne w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, ul. Szkolna 2. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 603 083 020. Usługę opieki zapewnia Stowarzyszenie "Złoty Wiek".

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński