MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto walczy z przedsiębiorcami

Marek Rudnicki
Miasto zażądało od Enei, by odcięła firmy od prądu. Firmy przestałyby wówczas działać. - Dla nas byłaby to klęska - mówi Helena Leszczak z firmy "Galwanotechnika".
Miasto zażądało od Enei, by odcięła firmy od prądu. Firmy przestałyby wówczas działać. - Dla nas byłaby to klęska - mówi Helena Leszczak z firmy "Galwanotechnika". Andrzej Szkocki
Kilka dni temu poruszyliśmy problem, jakie mają przedsiębiorcy z miastem, które zamierza ich wyrzucić z zajmowanego terenu. Przedsiębiorcy napisali list do posła Joachima Brudzińskiego, a ten do prezydenta Piotra Krzystka.

Szczeciński poseł zwrócił się do prezydenta miasta z pytaniem, dlaczego wyrzuca z nieruchomości przy ulicy Świętego Łukasza przedsiębiorców, mimo braku inwestora na ten teren. Wiemy już, jak miasto wytłumaczyło się posłowi.

Sprawa dotyczy pięciu firm, które od wielu lat prowadzą działalność na terenie przy ulicy Świętego Łukasza. Niegdyś funkcjonowała tu spółdzielnia Metalotechnika (od 10 lat jest w likwidacji).

W listopadzie 2007 r. te pięć firm dostało wypowiedzenie do 31 stycznia 2008. Powodem był list intencyjny podpisany między miastem, a Urzędem Skarbowym, który zamierzał budować tu swój budynek. US zrezygnował jednak z budowy. Mimo to przedsiębiorcy dostali pisemne powiadomienia ZBiLK-u, że muszą płacić kary za bezumowne korzystanie z terenu. Gdy zaczęli się odwoływać, miasto zwróciło się do Enei z żądaniem odcięcia im prądu. Enea odmówiła.

- Miasto chce wystawić nieruchomości w przetargu, stąd dąży do tego, by uwolnić ją od osób i rzeczy - tłumaczy postępowanie miasta Tomasz Klek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego. - Gdyby miasto zawarło umowy najmu lokali położonych w tej nieruchomości, pojawiłaby się możliwość, że Spółdzielnia Pracy "Metalotechnika" w likwidacji zażąda pieniędzy od gminy za korzystanie z jej własności, czyli z nakładów które poniosła na nieruchomość. Głównie chodzi o dach, który "Metalotechnika" wyremontowała, nawiasem mówiąc bez konsultacji z gminą. W ostatnim czasie toczyło się postępowanie sądowe z powództwa Spółdzielni przeciwko gminie. Postępowanie sądowe dotyczyło zwrotu nakładów, które poniosła "Metalotechnika". W 2008 r. Sąd oddalił powództwo Spółdzielni.

- W tym samym czasie co my wypowiedzenia dostali garażowicze, którzy mają swoje boksy tuż obok nas i na tej samej działce - opowiada Henryk Szczepański, przedstawiciel jednej z firm. - Mam tu też swój garaż. Garażowicze mają wznowione umowy, a my naliczane kary. Raz więc mnie traktują, jako porządnego obywatela, a drugi raz, jak złodzieja i żądają ode mnie kar.

Prezydent Piotr Krzystek wysłał do posła Joachima Brodzińskiego pismo, którego treść publikujemy poniżej.

Odpowiadając na Pana pismo pragnę poinformować, że sprawa najmu lokali usytuowanych na nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Szczecinie przy ul. Św. Łukasza 7, nie może zostać rozpatrzona pozytywnie. (...)

Obecnie użytkownicy lokali użytkowych położonych w obrębie nieruchomości faktycznie pozostają bez tytułów prawnych, gdyż Gmina Miasto Szczecin zmierza do uwolnienia nieruchomości od osób i rzeczy. Lokalizacja nieruchomości jest atrakcyjna i Gmina jako właściciel planuje inny jej sposób zagospodarowania niż najem poszczególnych pomieszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński