Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się dostać do sanatorium

Bogna Skarul
Niektóre sanatoria, tak jak to w Świnoujściu, prowadzą zajęcia z rehabilitacji w basenach.
Niektóre sanatoria, tak jak to w Świnoujściu, prowadzą zajęcia z rehabilitacji w basenach.
Jeśli czujesz, że wyraźnie twoje zdrowie poprawiłoby się po pobycie w sanatorium - porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym.

To lekarz bowiem kieruje pacjenta na leczenie sanatoryjne i to on decyduje, czy jest Tobie potrzebne.

To lekarz także wystawia odpowiedni wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o skierowanie pacjenta do uzdrowiska.

Potrzebne badania

Do skierowania lekarz dołącza aktualne wyniki podstawowych badań. Ale nie musisz iść do lekarza ze swoimi badaniami, to on powinien cię na nie skierować. Pamiętaj - są bezpłatne. Jakie potrzebne są badania - dla dorosłych: OB, morfologia krwi, mocz, RTG klatki piersiowej (ważność badania RTG wynosi 2 lata od dnia badania), EKG (ważność badania wynosi 6 m-cy od dnia badania) oraz zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze będące podstawą wystawienia skierowania - dla dzieci natomiast: OB., morfologia, mocz, badanie kału na obecność jaj pasożytów (ważne w dniu wyjazdu dziecka do uzdrowiska).

Gdzie trafia wniosek

Jeśli już lekarz wypełni specjalny wniosek (można go pobrać ze strony www.nfz-szczecin.pl) to on właśnie wysyła go do NFZ.

- Często lekarz prosi o to pacjenta - twierdzi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy naszego oddziału NFZ. - Można taki wniosek wysłać pocztą na nasz adres albo przynieść go osobiście do kancelarii.

Dalej w oddziale NFZ wniosek jest rejestrowany w systemie informatycznym, otrzymuje kolejny numer. Na tę czynność NFZ ma do 30 dni. I właśnie w ciągu tych 30 dni pacjent otrzymuje drogą listową informację, że jego wniosek został zarejestrowany. Dalej czeka na orzeczenie o celowości wysłania pacjenta do sanatorium. Oceny tej dokonuje zatrudniony w NFZ lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, na podstawie danych zawartych w skierowaniu i dołączonej aktualnej dokumentacji medycznej.

Decyduje lekarz z NFZ

- Skierowanie z niepełnymi informacjami nie będzie przez Fundusz rozpatrywane - podkreśla Małgorzata Koszur i dodaje, że lekarz specjalista zatrudniony w NFZ może dokonać zmiany kwalifikacji skierowania z leczenia w sanatorium uzdrowiskowym na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym lub odwrotnie; do niego należy decyzja wyboru miejsca leczenia uzdrowiskowego.

Dodatkowo lekarz specjalista może zażądać od lekarza wystawiającego skierowanie uzupełnienia brakujących danych, dostarczenia niezbędnej dokumentacji medycznej, przeprowadzenia dodatkowych badań. To uzupełnione skierowanie jest rozpatrywane zgodnie z datą jego pierwotnego wpływu do oddziału NFZ. Jeśli lekarz specjalista zatrudniony w Funduszu nie potwierdzi celowości skierowania, skierowanie to jest odsyłane do lekarza, który je wystawił. O odmowie powiadamiany jest również pacjent. Na niepotwierdzone skierowanie nie przysługuje odwołanie.

Wszystko na piśmie

O efekcie rozpatrzenia skierowania pacjent jest informowany na piśmie.
Natomiast jeśli zdarzy się sytuacja, że pacjent nie otrzyma skierowania do sanatorium z powodu braku miejsc, wpisywany jest na listę oczekujących. O tym też NFZ informuje pacjenta na piśmie. Skierowanie raz złożone do NFZ jest ważne 12 miesięcy licząc od dnia jego wystawienia. Jeśli w tym okresie leczenie nie mogło być rozpoczęte, skierowanie jest odsyłane do lekarza, aby ten zweryfikował. Jeśli skierowanie pacjenta do sanatorium nie jest już ważne NFZ powiadamia o tym pacjenta pisemnie.

Dwa tygodnie przed

O terminie rozpoczęcia turnusu, miejscu i rodzaju leczenia pacjent jest powiadamiany nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu.

- Jeśli pacjent rezygnuje z leczenia uzdrowiskowego przed rozpoczęciem leczenia należy o tym jak najszybciej powiadomić NFZ - podkreśla rzeczniczka Małgorzata Koszur. - W przypadku uzasadnionego zwrotu skierowania, Fundusz wyznacza nowy termin realizacji skierowania.

Ile to kosztuje

Opłaty pobierane są za standard pokoju w jakim przebywa pacjent, oraz część kosztów wyżywienia.

Częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym, z uwzględnieniem standardu, dla turnusów 21 dniowych oraz 28 dniowych, za jeden dzień pobytu świadczeniobiorcy, wynosi:

Od 1 października do 30 kwietnia:

- pokój 1-osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 23 zł
- pokój 1-osobowy w studio 19 zł
- pokój 1-osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 18 zł
- pokój 2-osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 14 zł
- pokój 2-osobowy w studio 12 zł
- pokój 2-osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 10,50 zł
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 9 zł
- pokój wieloosobowy w studio 8 zł
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 7,50 zł

Od 1 maja do 30 września:
- pokój 1-osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 30 zł
- pokój 1-osobowy w studio 27 zł
- pokój 1-osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 24 zł
- pokój 2-osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 20 zł
- pokój 2-osobowy w studio 18 zł
- pokój 2-osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 14 zł
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 10,50 zł
- pokój wieloosobowy w studio 9,50 zł
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 9 zł

Częściowa odpłatność ponoszona przez pacjenta stanowi iloczyn liczby dni pobytu określonych w skierowaniu i odpłatności za jeden dzień pobytu. Opłata pobierana jest przed rozpoczęciem turnusu, najpóźniej pierwszego dnia pobytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński