Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kwiatek do kożucha? Postawili pomnik na północy Szczecina, ale otoczenie jest fatalne

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nasadzenia zimą? Róże na śniegu w okolicy ławeczki pani Tilebein
Nasadzenia zimą? Róże na śniegu w okolicy ławeczki pani Tilebein Andrzej Szkocki
Na Żelechowej stanęła ławeczka z Sophie Auguste Caroline Tilebein. To projekt, który wygrał głosowanie w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Lokalizacja pomnika budzi kontrowersje.

Ławeczka stanęła u zbiegu ulicy Robotniczej i Dębogórskiej w Szczecinie.

Właściwym miejscem do jej umieszczenia byłby jednak pałacowy park , który w XIX wieku należał do Szkoda, że nie na skarpie, gdzie mieści się dawny pałacowy park Tilebeinów. Idea zagospodarowania parku znajdującego się na skarpie między ulicami: Robotniczą, Dębogórską i Zgorzelecką pojawiła się już kilka lat temu. Pofałdowany teren pozwoliłby na realizację wyjątkowego pomysłu: parku położonego kaskadowo. Poszczególne jego części łączyłyby schody, a także mostek. Niestety nic z tego nie wyszło. Wiosną 2022 roku okazało się, że nie ma pieniędzy na realizację zadania. Gotowy projekt odłożono na półkę, a ławeczka pani Tilebein stanęła przy ulicy u podnóża skarpy.

- Paradoksalnie im większy będzie kontrast między formą upamiętnienia a miejscem, tym większe są szanse na zagospodarowanie parku w niedalekiej przyszłości - uważa Arkadiusz Lisiński, przewodniczący Rady Osiedla Żelechowa.

Zapytaliśmy szczeciński magistrat, czy ławeczka nie powinna stanąć wyżej na skarpie, bo jest tam lepsze miejsce, a i sama skarpa powinna być też lepiej przygotowana do ekspozycji pomnika.

- Ławeczka została zrealizowana w ramach projektu SBO. Projekt obejmował jedynie wykonanie i zamontowanie rzeźby, nie obejmował żadnych dodatkowych prac na terenie parku. Ostateczna lokalizacja ławeczki została uzgodniona z projektodawcą - wyjaśnia Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Teren wokół ławeczki będzie pokryty kostką brukową, zostanie zasadzona ozdobna zieleń, obok stanie tablica informacyjna. Jeśli chodzi o rewitalizację samego parku, to nie ma takiego zadania uwzględnionego w projekcie przyszłorocznego budżetu, a w dalszej perspektywie będzie to uzależnione od możliwości finansowych miasta.

Wczoraj przy pomniku pojawiły się już nowe nasadzenia. Zrobiono je w śniegu i w zmarzniętej ziemi.

- To są róże pomarszczone, gatunek zimujący na zewnątrz, mrozoodporny. Pogoda nie ma wpływu na ich żywotność, a ziemia po kilku dniach przymrozków nie jest zamarznięta - odpowiada Paulina Łątka.

Kim była pani Tilebein?

Sophie Auguste Caroline Tilebein z domu Pepin, (ur. 1771 - zm. 1854). Pochodziła z rodziny francuskich hugenotów, osiadłych w Szczecinie. Była córką filologa anglisty, Philippa Heinricha Pepina i Henrietty Louise z domu de Perard. Pierwszym jej mężem był Jean Rodolphe Buyrette (w latach 1790 - 1796), drugim (od 1798) Karl Gotthilf Tilebein, kupiec zajmujący się handlem winem.
Pani Tilebein organizowała życie artystyczne i towarzyskie miasta. Jej żelechowską rezydencję odwiedzali członkowie pruskiego domu panującego: książę Albrecht z księżniczkami Alexandrine i Louise, następca tronu Friedrich Wilhelm z żoną Elizabeth. Sama pani Tilebein była utalentowana plastycznie - zajmowała się malarstwem i rysunkiem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński