Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile możesz dorobić na emeryturze

Piotr Jasina
Jesteś na emeryturze i otrzymujesz świadczenia od ZUS, ale chcesz dorobić. Musisz pamiętać, że prawo do emerytury może ulec zawieszeniu. To zależy ile dorobisz.

Emeryt, a także rencista może osiągać dodatkowy przychód, ale do wysokości 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego ostatnio przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeśli przychód przekroczy ten próg - wówczas emerytura czy renta zostaje zmniejszona. Jeśli natomiast przychód przekroczy 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy - wtedy ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia.

Obecnie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia jest to kwota 2269,26 zł., próg 130 proc. wynosi 4214,35 zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa GUS w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca kwartału kalendarzowego i obowiązuje w okresach:

marzec - maj
czerwiec - sierpień
wrzesień - listopad
grudzień - luty.

Dane te należy śledzić na bieżąco.

Jeśli nadal pracuje...

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta jeśli kontynuuje on zatrudnienie u pracodawcy, u którego pracował bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Przepis ten stosuje się również do emerytów, którzy ukończyli wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Na jak długo

Zawieszenie emerytury trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w oddziale ZUS wniosku o wznowienie wypłaty świadczenia oraz świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę, które potwierdza ustanie stosunku pracy. W takim przypadku ZUS podejmie wypłatę emerytury od miesiąca, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym przedłożono dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia.

Ważne - jeżeli przed przejściem na emeryturę świadczeniobiorca był zatrudniony w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego pracodawcy, umowy o pracę należy rozwiązać ze wszystkimi pracodawcami.

Jeśli dorabiasz, musisz to zgłosić

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach.
Każdy emeryt i rencista, który osiąga dodatkowe przychody - ma obowiązek poinformowania o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na co ma to wpływ

Osiąganie przychodów ma wpływ na to, czy świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości, czy też zostanie zawieszone lub zmniejszy się jego wysokość.

- Ograniczenie to dotyczy przychodu z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego - informuje Piotr Tolko ze szczecińskiego ZUS. - Jest to np. zatrudnienie na umowę o pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej.

Przy ustalaniu przychodu bierze się pod uwagę także kwoty pobranych zasiłków - chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego i dodatku wyrównawczego. Do przychodu pracownika wlicza się także wynagrodzenia za jego czas niezdolności do pracy, wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu Pracy.

Wyjątki, czyli co nie ma wpływu

Niektóre z przychodów nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury czy renty. Są to np.: przychody uzyskiwane z tytułu zapomóg lub darowizn, samoistnej umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości lub lokali - chyba, że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej.

Jest grupa osób, których te ograniczenia nie dotyczą. Zmniejszeniu lub zawieszeniu nie podlega bowiem:
- renta inwalidy wojennego
- renta inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy ma związek ze służbą wojskową
- emerytury osób mających ustalone prawo do emerytury i ukończony wiek - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Sankcje, czyli co nam grozi

Osoby, które nie poinformują ZUS-u o osiągniętych przychodach w danym roku

- mogą zostać wezwane do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, nawet do 3 lat wstecz. Informacje o dodatkowych przychodach należy przesyłać do ZUS do końca lutego każdego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński