Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą bezpłatne rejsy do latarni morskiej. Świnoujście szykuje się na Dzień Flagi

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dzień Flagi Narodowej w Świnoujściu w 2022 roku
Dzień Flagi Narodowej w Świnoujściu w 2022 roku Katarzyna Świerczyńska
To dla gospodarzy świnoujskich zabytków i turystów będzie wyjątkowa majówka. Do latarni morskiej i Fortu Gerharda przez tydzień będą pływać darmowe dla wszystkich statki. Koszty poniesie spółka GAZ-SYSTEM. A 2 maja na świnoujskiej latarni po raz kolejny załopocze największa biało-czerwona na świecie.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za gest GAZ-SYSTEMU i już teraz zapraszamy do nas wszystkich turystów i mieszkańców. Sam rejs statkiem po porcie bez wątpienia sam w sobie też będzie atrakcją – mówi „Głosowi” Piotr Piwowarczyk, szef Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

O ważnej decyzji GAZ-SYSTEMU władze Świnoujścia informowały już podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. GAZ-SYSTEM na czas majówki – a dokładnie między 29 kwietnia a 7 maja – zorganizuje bezpłatny dla wszystkich transport drogą wodną do latarni morskiej i fortu Gerharda oraz transport autobusowy do Podziemnego Miasta, skąd łatwo dostać się do plaży w prawobrzeżnej części miasta. W planach spółki jest także utwardzenie drogi, która ułatwi komunikację do plaży.

Rozwiązania zaproponowane przez GAZ-SYSTEM to odpowiedź na decyzję wojewody zachodniopomorskiego z 13 kwietnia, która do odwołania wprowadza strefę ochronną wokół Terminala LNG. W strefie znajduje się ul. Ku Morzu, która jest jedyną drogą dojazdową do zabytków i plaży na Warszowie. Tym samym od 13 kwietnia latarnia i fort są nieczynne.

Obecnie trwa dogrywanie szczegółów oferowanego przez GAZ-SYSTEM rozwiązania.

- To ustalenia między innymi z armatorem białej floty, który zapewni dostępność z Przystani Adler-Schiffe i Przystani Warszów do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej od strony nabrzeża oraz komunikacją autobusową w Świnoujściu, która ma dowozić pasażerów z dworca autobusowego do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia – mówi Iwona Dominiak, rzeczniczka GAZ-SYSTEMU. Jak podkreśliła w przesłanym do mediów komunikacie, spółka od wielu lat wspiera finansowo Świnoujską turystykę oraz deklaruje kontynuowanie tych działań.

Dla Świnoujścia i przede wszystkim gospodarzy zabytków transport zorganizowany podczas majówki oznacza między innymi to, że odbędzie się doroczny, hucznie obchodzony tu Dzień Flagi. Tego dnia na latarni, która jest najwyższą latarnią w Polsce i najwyższą ceglaną latarnią świata załopocze gigantyczna flaga. Największa w kraju i na świecie.

- Ciesząc się z tych rozwiązań jednocześnie muszę zaapelować o jak najszybsze decyzje w sprawie tego, co będzie później. Cały maj, czerwiec, lipiec. Chcemy, aby mieszkańcy i turyści mogli bez problemu się do nas dostać – mówi Piotr Piwowarczyk i podkreśla, że to dla latarni i fortu wręcz kwestia przetrwania.

GAZ-SYSTEM podtrzymuje gotowość dalszych rozmów z samorządem, które mają określić docelowe rozwiązania komunikacyjne i przede wszystkim to, kto je sfinansuje.

- Stoimy na stanowisku, że koszty tych rozwiązań powinny być pokryte ze środków finansowych ujętych w podpisanym we wrześniu 2022 r. porozumieniu z miastem Świnoujście, dotyczącym wybudowania drogi dojścia do zabytków od zachodniej strony terminala — uważa Iwona Dominiak. GAZ-SYSTEM informuje, że przekazanie funduszy nastąpi po podpisaniu przez strony wynegocjowanego aneksu do porozumienia.

Autobusy przejechały przez tunel pod Świną. Odbyły się pierw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński