Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postanowione. Serca dzieci będą leczyć w Zdrojach

(af)
Nowy oddział kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie miał 72 łóżka dla pacjentów.
Nowy oddział kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie miał 72 łóżka dla pacjentów.
Do końca roku dziecięca kardiologia przeniesie się ze szpitala przy ul. Arkońskiej do szpitala w Zdrojach. W poniedziałek podpisano porozumienie w tej sprawie.

O pomyśle przenosin pisaliśmy kilkakrotnie. Rodzice małych pacjentów, personel oraz ówczesny dyrektor szpitala nie byli zachwyceni tym pomysłem. Rozmowy między szpitalami i Urzędem Marszałkowskim nie przynosiły rezultatów.

Porozumienie podpisano miesiąc po odwołaniu dyrektora Mariusza Pietrzaka, który podał się do dymisji. Przejęcie działalności nastąpi nie później niż do 31 grudnia 2015 roku. Oddział posiada 24 łóżka dla noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży do 18 roku życia oferuje komfortowe warunki pobytu - 10 z 12 sal ma miejsca dla opiekunów, każda jest z własnym węzłem sanitarnym.

**Zobacz również:

W szpitalu przy ul. Arkońskiej będą lepsze warunki do leczenia serc

**

Porozumienie podpisali dyrektorzy dwóch szczecińskich szpitali - pani Danuta Śliwa, reprezentująca SPS ZOZ "Zdroje" oraz pani Małgorzata Usielska, reprezentująca SPWSZ w Szczecinie.

W dokumencie określono zasady oraz wstępny harmonogram działań związanych z przeniesieniem działalności dziecięcego oddziału kardiologicznego do ośrodka w Zdrojach. Na mocy porozumienia dyrektor Śliwa zadeklarowała przejęcie oraz zapewnienie kontynuacji działalności oddziału kardiologii dziecięcej oraz przyszpitalnej poradni kardiologicznej dla dzieci. Zobowiązała się także do zapewnienia nowym pracownikom warunków pracy i płacy nie gorszych, niż mają oni zapewnione przez dotychczasowego pracodawcę.

- To dla nas bardzo ważna chwila. Jestem szczęśliwa, że już wkrótce będziemy mogli otoczyć kompleksową opieką, w jednym miejscu, pacjentów z różnymi schorzeniami od pierwszych dni ich życia. Jednocześnie pragnę podkreślić, że z radością oczekujemy na dołączenie do grona naszych pracowników nowych członków zespołu - mówi Danuta Śliwa. - Zapewnimy im nie tylko dobre warunki pracy, lecz także zrobimy wszystko, by nasza współpraca układała się pomyślnie.

Porozumienie zostało zawarte mając na względzie dobro społeczne, przejawiające się w dążeniu do stworzenia jeszcze lepszych perspektyw do pełnej opieki zdrowotnej, wyrażającej się m.in. w kompleksowym udzielaniu wzajemnie wspierających się, wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych, których odzwierciedleniem jest tworzone od 6 lat w strukturach szpitala "Zdroje" Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem.

Decyzja o utworzeniu Centrum została podjęta Uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z 2009 roku. Od tego czasu, w ramach kolejnych etapów inwestycji, wybudowano m.in.: pawilon ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Przebudowane i wyremontowane zostały także oddziały intensywnej terapii noworodka, rehabilitacji, neurologii dziecięcej i jedynej w województwie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W ramach Centrum utworzono również w "Zdrojach" oddział neurochirurgii dziecięcej.

Obecnie remontowane są kolejne pawilony (15, 16) i budowany jest łącznik, który połączy w funkcjonalną całość kolejne budynki kompleksu szpitalnego. Prace będą ukończone na jesieni tego roku i to tam przeniesione zostaną okulistyka i otolaryngologia, które obecnie mieszczą się w innych budynkach kompleksu przy ul. Mącznej oraz dwa oddziały ze szpitala przy ul. Św. Wojciecha - oddział pediatrii, nefrologii ze stacją dializ i leczenia ostrych zatruć oraz oddział pediatrii, gastroenterologii i reumatologii.

Równolegle budowany jest także centralny pawilon Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem, w którym znajdzie się między innymi blok operacyjny z czterema salami oraz pierwszy i jedyny w regionie szpitalny dziecięcy oddział ratunkowy.

W Województwie Zachodniopomorskim - jako jedynym w kraju - nie ma wojewódzkiego szpitala dziecięcego. Jego funkcje spełniają oddziały zlokalizowane w różnych placówkach. Dokończenie budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem zapewni dostęp najmłodszym pacjentom do kompleksowych, wysokospecjalistycznych usług medycznych w jednym miejscu, ograniczając tym samym transport dzieci pomiędzy różnymi placówkami medycznymi i podnosząc jakość oraz bezpieczeństwo ich leczenia. Konieczność transportowania dzieci z jednego szpitala do drugiego niejednokrotnie stanowi dla najciężej chorych zagrożenie życia.

W szpitalu "Zdroje" przeprowadzane są badania echokardiografii serca płodu wykonywane u kobiet w ciąży, które pozwalają na wykrycie wad serca płodu i innych chorób układu krążenia dziecka jeszcze w łonie matki. Badania wykonują jedyni w województwie lekarze z certyfikatami Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU (dr Krzysztof Mędrek i dr Jerzy Węgrzynowski).

Uruchomienie w kompleksie przy ul. Mącznej oddziału kardiologii dziecięcej pozwoli w pełni wykorzystać możliwości diagnostyki i leczenia płodów z wykrytymi wadami serca. Obecnie zdarzają się przypadki, że kobiety w ciąży, u których płodów wykryto poważną wadę serca, są odsyłane do porodu do innych ośrodków w kraju - takich, które posiadają w jednej lokalizacji oddział porodowy i oddział kardiologii dziecięcej. Najbliższy taki ośrodek znajduje się w Poznaniu. Dzięki uruchomieniu w "Zdrojach" oddziału kardiologii noworodki z wadami serca lub innymi chorobami układu krążenia, będą bezpośrednio po porodzie przekazywane na oddział kardiologiczny celem dalszej pogłębionej diagnostyki i leczenia.

Najmłodsi pacjenci leczeni w oddziale kardiologii dziecięcej mogą wymagać hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Szpital "Zdroje" posiada największy w województwie oddział Intensywnej Terapii Noworodka, którego zespół specjalizuje się w niesieniu pomocy przedwcześnie urodzonym dzieciom. Jego działalność ma zasięg regionalny.

Oddział dysponuje 10 w pełni wyposażonymi stanowiskami intensywnej terapii noworodka, 16 stanowiskami patologii noworodka oraz 9 miejscami hotelowymi dla matek. Jednym z największych atutów oddziału jest doświadczony, wysoko wykwalifikowany personel medyczny, spośród którego wyodrębniony jest zespół wyjazdowy specjalistycznej karetki do transportu noworodków - tzw. "N"-ki. Oddział Intensywnej Terapii Noworodka posiada aparaturę medyczną najnowszej generacji - najwyższej klasy inkubatory, kardiomonitory, respiratory, aparat do leczenia hipotermią. Wczesną diagnostykę umożliwia przyłóżkowy aparat RTG oraz aparat USG z głowicami do badania głowy i jamy brzusznej, a także echo serca z badaniem dopplerowskim.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński