Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy ul. Arkońskiej będą lepsze warunki do leczenia serc

Redakcja
Nowy oddział kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie miał 72 łóżka dla pacjentów.
Nowy oddział kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie miał 72 łóżka dla pacjentów.
W poniedziałek zacznie się przebudowa oddziałów w budynku "D" szpitala przy ul. Arkońskiej. Powstanie tu ośrodek leczenia chorób kardiologicznych.

Inwestycja jest możliwa dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W sumie to prawie 12,5 miliona złotych. W piątek w uroczystym podpisaniu umowy wziął udział marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor szpitala Mariusz Pietrzak oraz ordynator oddziału kardiologii Robert Józwa.

Wykonawca prac budowlanych został już wybrany, przygotowywane są przetargi na zakup sprzętu, będą to np. angiografy kardiologiczne, stół do zabiegów radiologicznych. Kardiologia w szpitalu przy ulicy Arkońskiej reprezentuje najwyższy poziom, jeśli chodzi o kompetencje specjalistów i sprzęt.

Poprawa warunków lokalowych sprawi, że pomoc chorym będzie na jeszcze wyższym poziomie. Nowy oddział kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie miał 72 łóżka dla pacjentów.

- Dziś u dzieci ablacje, czyli zabieg, dzięki któremu leczy się zaburzenia rytmu serca, wykonujemy tradycyjną metodą a można byłoby to zrobić bez użycia promieni rentgenowskich, co w przypadku dzieci ma spore znaczenie, bo nie powinny być zbyt często narażane na ich działanie mówi dr Robert Józwa. - Nowa sala operacyjna, z nowymi urządzeniami otworzy nam drzwi do wykonywania takich zabiegów u najmłodszych pacjentów bezpiecznie.

Jednym z rozwiązań, które pojawią się w oddziale będzie np. poczta pneumatyczna. Pobrane u nas próbki krwi, bez wychodzenia z budynku, będzie można przesłać bezpośrednio do laboratorium, które mieści się w innym miejscu na terenie szpitala. W starym budynku kardiologii (budynek "A") pozostanie oddział gastroenterologii.

W planach jest utworzenie oddziału geriatrycznego i być może oddziału rehabilitacji.

- Pojawiły się takie pomysły i mam nadzieję, że uda się je zrealizować - zdradza ordynator. - Słabym punktem szczecińskiej służby zdrowia jest brak oddziału rehabilitacji kardiologicznej. Koledzy w szpitalu na Pomorzanach także przeprowadzają dużo zabiegów na sercu, nasi i ich pacjenci po tych operacjach powinni być rehabilitowani. Dziś nie ma takiego miejsca.

Od 30 lat leczą serca Szpital przy ulicy Arkońskiej jest jednym z głównych ośrodków leczenia chorób kardiologicznych na Pomorzu Zachodnim. Jego oddziały kardiologiczno- internistyczne liczą 104 łóżka, z czego 80 to łóżka kardiologiczne. Rocznie wykonuje się tu około 2,7 tys. badań koronarografii, 1,3 tys. zabiegów PTCA i pół tysiąca wszczepień stymulatorów. Kardiologia działa w szpitalu od 30 lat i od początku mieściła się w tym samym miejscu.

W oddziale pracuje 30 lekarzy, w tym 19 ze specjalizacją kardiologiczną. Rocznie hospitalizowanych jest 7 tysięcy osób, a 40 tysiącom udziela się pomocy w poradni specjalistycznej. Średnia wartość kontraktu z NFZ sięga 40 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński