Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patrole z pomocą dla bezdomnych w Szczecinie

Celina Wojda [email protected]
W Szczecinie zarejestrowanych jest przez policję i MOPR kilkudziesięciu bezdomnych.
W Szczecinie zarejestrowanych jest przez policję i MOPR kilkudziesięciu bezdomnych. Sebastian Wołosz
Pomoc społeczna Szczecińscy funkcjonariusze policji, Straży Miejskiej i przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozmawiali z bezdomnymi i próbowali przekonywać ich by zamieszkali w schronisku.

To była jedna z pierwszych interwencji tego typu przed nadchodzącą zimą. Przyłączyliśmy się do tego patrolu.

- Działania prewencyjne pod nazwą "bezdomni" są prowadzone już od 1 listopada - mówi asp. sztab. Anna Gembala z biura prasowego KWP w Szczecinie. - Dzisiejsza wiosenna aura nie zwalnia nas z obowiązku dbania o osoby bezdomne.

Chodziło o to, aby dotrzeć do osób bezdomnych i poinformować je o możliwej pomocy.

- W naszym mieście są ośrodki dla osób bezdomnych. Tam można się zgłaszać. Tylko oczywiście trzeba spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest bycie trzeźwym. W schronisku dla bezdomnych nie można pić alkoholu. A to dla bezdomnych jest często trudne - wyjaśnia asp. sztab, Gembala.
W trakcie wspólnego patrolu odwiedziliśmy miejsca, w których zazwyczaj przebywają osoby bezdomne. Razem z funkcjonariuszami sprawdziliśmy ogrody działkowe, opuszczone altany, pustostan, bunkry i miejsca w pobliżu garaży.

- Dotarcie do takich osób i poinformowanie ich o tym, gdzie mogą spędzić noce w zimie może pozwoli uchronić je przed mrozami. Mówimy im, że nie muszą spędzać swojego życia w szałasach - dodaje rzecznik.

Podczas wtorkowych działań udało się porozmawiać z bezdomnymi.

- Wolę zamarznąć tutaj niż iść do schroniska - powiedział pan Marian, który nadal mieszka na ogródkach działkowych przy Autostradzie Poznańskiej. Pan Marian podobnie jak jego koledzy nocują w starych opuszczonych altanach, gdzie nie ma tam prądu i wody.

Takie interwencje jak wczorajsza dzielnicowi prowadzą kilka razy w tygodniu. Mają za zadania sprawdzać swoje tereny i informować napotkane bezdomne osoby o możliwości spędzenia zimy w schronisku. Jak co roku na początku zimy rozdawali ulotki z informacją gdzie w Szczecinie można zjeść gorący posiłek oraz gdzie bezpiecznie przenocować.

- Rokrocznie chodzimy na takie interwencje. Jednak często trudno jest nam przekonać takie osoby by trafiły do ośrodków pomocy. Oni wolą zostać w swoich miejscach - opowiada asp. sztab. Anna Gembala. - Jeśli jednak natrafimy na sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, to wtedy podejmujemy decyzję umieszczenia bezdomnego w szpitalu.

Policjanci i strażnicy miejscy zapowiadają, że takie interwencje będą prowadzone cyklicznie aż do wiosny.

Jak reagować
Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia liczby osób bezdomnych w Szczecinie. Jeśli tylko zauważymy taką osobę możemy zadzwonić i poinformować o tym służby mundurowe.
- straż miejska - tel: 91 442 76 00
- policja - tel: 91 821 19 00
- MOPR - tel: 91 485 76 01

- Każdy sygnał, który dotrze do policjantów, Straży Miejskiej czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zostanie sprawdzony - zapewnia rzecznik Anna Gembala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński