MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Architekci ze Szczecina wykluczeni z konkursu na przebudowę stadionu Pogoni?

Mariusz Parkitny, [email protected]
Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie
Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie Andrzej Szkocki
Kontrowersje wokół konkursu na przebudowę stadionu Pogoni. - Postawiono warunki, których nie mamy szans spełnić - alarmuje część szczecińskich architektów.

To już kolejna wątpliwość związana z planem modernizacji stadionu im. Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

Inwestycja wywołuje ogromne emocje nie tylko wśród kibiców klubu. Władze miasta chcą na nią przeznaczyć prawie 50 milionów złotych. Chodzi o przebudowę obiektu, jego otoczenia i zadaszenie trybun. Uzbierano połowę pieniędzy. Drugiej na razie nie ma, bo wsparcie obiecał minister sportu, który stanowisko stracił 4 lat temu.

**Zobacz też:

Miliony na remont stadionu. Sporo pytań, mało odpowiedzi

**

Nowe kontrowersje wzbudzają zapisy w warunkach konkursu. Wystartować w nim mogą jedynie ci, którzy projektowali już obiekty sportowe o wielkości co najmniej 8 tys. metrów sześciennych "oraz zadaszenia o rozpiętości co najmniej 18 m, lub wykonali co najmniej jedną wielobranżową dokumentację projektową (...)stadionu z pełnym zadaszeniem trybun".

I właśnie te 18 metrów rozpiętości martwi szczecińskich architektów. Skarżą się, choć wolą nie ujawniać publicznie nazwisk.

- Nie wiem, czy znajdzie się w Szczecinie ktoś, kto robił obiekty o takiej rozpiętości zadaszenia. Przecież fachowcami są też ci, którzy robili projekty, gdzie rozpiętość była mniejsza. Dlaczego ich się pomija? - pyta znany szczeciński architekt.

Jego kolega po fachu dodaje:

- Szczecin to mały rynek, o zamówienia trudno. Uważam, że władze miasta, powinny stworzyć takie warunki, aby rywalizować mogli też fachowcy z naszego miasta - mówi.

Konkurs ogłoszono w połowie maja. W poniedziałek minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w nim. Zgłosiło się 46 podmiotów, w tym 13 ze Szczecina. To nie oznacza, że wszystkim na pewno uda się wystartować. Oceni to komisja konkursowa. Decyzja zapadnie za tydzień (26 czerwca).

**Czytaj również:

To może być piękny stadion - rozmowa z Krzysztofem Soską, zastępcą prezydenta Szczecina

**

Władze miasta tłumaczą, że warunki konkursu mają pomóc wybrać najlepszy projekt.

- Gmina Miasto Szczecin jako organizator konkursu, poza zapisami obligatoryjnymi wynikającymi z ustawy Prawo zamówień publicznych, może sformułować własne obwarowania dotyczące wymagań dla uczestników konkursu. Konkurs został przygotowany przy współpracy wielu wydziałów i jednostek urzędu, w wyniku czego została opracowana treść regulaminu w takiej formie. Uznano, że posiadanie wiedzy i doświadczenia przez uczestników konkursu, we wspomnianym zakresie, jest warunkiem, którego należy wymagać - mówi Robert Grabowski ze szczecińskiego magistratu.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty 23 października. Nie wiadomo, kiedy prace mogłyby się rozpocząć i kiedy stadion będzie przebudowany.

**Zobacz także:

Minister Mucha: "Nie ma środków na stadion w Szczecinie"

**

Nasz komentarz

Projektanci i miasto mają swoje uzasadnione argumenty. Ale w sprawie modernizacji stadionu jest tak dużo wątpliwości, że rodzi się pytanie, po co ten konkurs, skoro nie ma pieniędzy na budowę?

Najgorszą odpowiedzią byłaby ta mówiąca o zbliżającej się kampanii wyborczej. Miejmy nadzieję, że efektem konkursu będzie jednak odnowiony stadion Pogoni.

Mariusz Parkitny

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński