Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa XIII-wiecznego skansenu. Powstaje już chata kasztelana

Marek Rudnicki
Valery Zinkiewicz, jeden z kilku doświadczonych rzemieślników z Białorusi współpracujących ze Stowarzyszeniem Centrum Słowian i Wikingów, przy obróbce pierwszych bali przyszłego domu kasztelana w Grodzie Kamień.
Valery Zinkiewicz, jeden z kilku doświadczonych rzemieślników z Białorusi współpracujących ze Stowarzyszeniem Centrum Słowian i Wikingów, przy obróbce pierwszych bali przyszłego domu kasztelana w Grodzie Kamień. Tomasz Andrzejewski
W Wolinie jest skansen wczesnośredniowieczny, w Kamieniu powstanie osada z XIII wieku. W miejscu nietypowym, na bagnach.

Ruszyła już praca przy budowie XIII-wiecznego skansenu, który wkrótce powstanie w Kamieniu Pomorskim. Za kilka dni działka zostanie uroczyście przekazana Stowarzyszeniu Centrum Słowian i Wikingów.

Miejsce ma już swoją nazwę, to Gród Kamień. Wybudowany zostanie na terenach bagiennych, tuż obok starego mostu, obecnie miejsca postojowego dla rybaków przy ulicy Dziwnowskiej.

- Mamy już zwiezione drewno na budowę pierwszego obiektu, domu kasztelana - mówi Tomasz Andrzejewski. - Zbudujemy ją w Wolinie, a następnie rozbierzemy i przewieziemy do Kamienia Pomorskiego i tu zmontujemy ponownie. Stanie się to prawdopodobnie już na wiosnę przyszłego roku.

Dom kasztelana będzie spełniał funkcję miejsca, w którym odbywać się będą różne prelekcje na temat historii.

Stąd spore rozmiary tej chaty o konstrukcji zrębowej o wymiarach 6 - 12 m. Jedną z ciekawostek jest fakt, że zostaną w niej zamontowane okna gomółkowe. Przykład repliki takiego okna można dziś zobaczyć w siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Dworku Biskupim. Również w przyszłym roku zostanie wybudowana średniowieczna karczma.

Łącznie na terenie Grodu Kamień staną 23 obiekty.

Z pewnością najbardziej rzucającą się w oczy będzie okrągłą rotunda o średnicy około 10 m i wysokości 10-12 m z dachem wzorowana na słynnej rotundzie romańskiej pod wezwaniem św. Mikołaja w Cieszynie na terenie Śląska Cieszyńskiego. Tamtą wybudowano w XI w. Składa się z nawy na planie koła oraz półkolistej apsydy od strony wschodniej.

W zachodniej części nawy znajduje się empora, wsparta na trzech arkadach kolumnowych. Wzniesiono ją z kamienia łamanego, jako okładziny użyto ciosów wapiennych, układanych w regularne warstwy.

- My natomiast jako budulca użyjemy cegieł wypalanych metodą średniowieczną - tłumaczy Tomasz Andrzejewski. - Wypalać ją będziemy w specjalnych piecach na terenie grodu z zachowaniem reżimów, znanych i stosowanych w Średniowieczu.

Gdy tylko działka zostanie przekazana przez gminę Stowarzyszeniu, ruszą też prace nad drugim etapem parku machin oblężniczych.

- Obecnie składany jest trebuszet, pokaźna machina miotająca pociski o wadze 10-20 kg na odległość nawet 1000 metrów - opowiada Andrzejewski. - Zapewniam, że zaraz po skończeniu i przetransportowaniu jej do Kamienia Pomorskiego zostaną naprawione maszyny stojące obok mola przy murach obronnych, które zostały zdewastowane przez wandali w zeszłym roku. Większość zniszczonych elementów została właśnie odbudowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński