Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu powstał hotel... dla nietoperzy

Hanna Nowak-Lachowska [email protected]
Tak wygląda nietoperz gacek brunatny, dla którego przygotowano hotel w bunkrze (po lewej). Wejście do schronu maszynowni, gdzie znajduje się hotel dla nietoperzy. Na zimę bunkier jest niedostępny dla zwiedzających, żeby ssaki miały spokój. Wejdzie tam tylko specjalna komisja specjalistów, która sprawdzi, ile nietoperzy tam zimuje (po prawej).
Tak wygląda nietoperz gacek brunatny, dla którego przygotowano hotel w bunkrze (po lewej). Wejście do schronu maszynowni, gdzie znajduje się hotel dla nietoperzy. Na zimę bunkier jest niedostępny dla zwiedzających, żeby ssaki miały spokój. Wejdzie tam tylko specjalna komisja specjalistów, która sprawdzi, ile nietoperzy tam zimuje (po prawej).
hotel dla nietoperzy w Świnoujściu: Już niedługo okaże się, czy nietoperze polubią hotelik przygotowany specjalnie dla nich w jednym z poniemieckich schronów. To jedyne takie miejsce na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

Ma to być ich miejsce, gdzie będą hibernować przez zimę. Hotelik powstał w schronach baterii Oststrand przy ulicy Ku Morzu w Świnoujściu. To rekompensata przyrodnicza dla nietoperzy, które wcześniej mieszkały w różnych fortyfikacjach bardzo blisko miejsca, gdzie powstanie gazoport. Istniała obawa, że terminal LNG może zakłócić ich bytowanie.

Zdaniem specjalistów, schron baterii Oststrand idealnie nadaje się na hotel dla tych ssaków. Pomieszczenie jest przysypane potężnym wałem ziemnym, co w połączeniu z grubymi murami sprawia, że przez cały rok jest tu niemal taka sama temperatura. Nawet w najostrzejsze zimy temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Do tego w schronie jest odpowiednia dla nietoperzy wilgotność. Pomieszczenie zostało najpierw porządnie wysprzątane. Potem ustawiono tam specjalne ścianki, które zwiększyły powierzchnię, na której mogą bytować i hibernować zimą nietoperze. Zamontowano też potężną kratę.

W czasie, gdy nietoperze zimują, czyli od listopada do wiosny, zamyka ona dostęp do ich pomieszczenia. Ta zima będzie sprawdzianem, czy nietoperze polubią przygotowane dla nich miejsce. Pierwsze powinny pojawić się tu lada dzień.

- Nietoperze wcześniej już tam bywały, choć nie było ich dużo - mówi Piotr Piwowarczyk, znawca świnoujskich fortyfikacji, szczególnie właśnie tych przy ulicy Ku Morzu. - Ale to i dodatkowo stworzone warunki dają szansę, że teraz będzie ich tam przylatywać na zimę więcej.

Przykładem takiego, choć nieporównywalnie większego hotelu dla nietoperzy jest słynny Międzyrzecki Rejon Umocniony w województwie lubuskich. W tamtejszych fortyfikacjach stworzono nawet rezerwat tych ssaków.

Co roku zimuje tam kilkadziesiąt tysięcy (niektórzy mówią nawet o 50 tysiącach). Nietoperze chętnie tam spędzają zimę, bo w tym okresie w podziemnych pomieszczeniach MRU panuje stała temperatura wynosząca od 6 do 9 stopni Celsjusza, co sprzyja hibernacji. To największa zimowa kolonia tych ssaków w środkowej Europie. Hibernuje tam 12 różnych gatunków nietoperzy, najwięcej nocków dużych i nocków rudych.

- U nas w Świnoujściu przeważają gacki brunatne - tłumaczy Piotr Piwowarczyk. - Można je spotkać w Forcie Zachodnim, Forcie Gercharda, a nawet w wieży kościoła pw. Gwiazdy Morza przy ulicy
Piastowskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński