Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie. Dokąd dojeżdżamy do pracy? Kto przyjeżdża pracować do naszego regionu? Znamy dane

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Częściej do pracy dojeżdżali mieszkańcy obszarów wiejskich. Wśród zatrudnionych w granicach województwa ich udziałwynosił 56,1 procent, a poza województwem już tylko 38,6 procent
Częściej do pracy dojeżdżali mieszkańcy obszarów wiejskich. Wśród zatrudnionych w granicach województwa ich udziałwynosił 56,1 procent, a poza województwem już tylko 38,6 procent Archiwum
Jesteśmy coraz bardziej mobilni i chętniej wyjeżdżamy do pracy poza miejscem zamieszkania. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

To dane uzyskane w Narodowym Spisie Powszechnym w 2021 roku. Według danych spisowych, spośród mieszkańców województwa zachodniopomorskiego do pracy poza gminę (lub jej wydzieloną część miejską/wiejską) swojego zamieszkania dojeżdżało 173,1 tys. pracowników (dla porównania według danych z NSP 2011 81,6 tys.).

Zatrudnionych w innych gminach (lub wspomnianych wydzielonych częściach gminy) tego samego województwa było 147,8 tys. (85,4 procent). Zatrudnionych poza województwem zamieszkania było 14,6 procent.

Co ciekawe zatrudnieni poza gminą zamieszkania lub jej wydzieloną częścią miejską/wiejską stanowili w Zachodniopomorskiem 29,9 procent ogółu pracowników.

Nie wiemy jednak, czym pracownicy dojeżdżają do miejsc zatrudnienia.

- Nie dysponujemy danymi dotyczącymi środków transportu, którymi mieszkańcy regionu dojeżdżają do pracy. To zagadnienie nie zostało ujęte w naszych dotychczas prowadzonych badaniach - mówi Anna Kamińska z Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Podział według płci

W naszym regionie, tak jak we wszystkich województwach, na dojazdy do pracy częściej decydowali się mężczyźni. Ich odsetek był nieznacznie niższy niż udział mężczyzn dojeżdżających do pracy w całym kraju (52,0% wobec 52,8%). Mężczyźni przeważali zarówno wśród dojeżdżających do pracy na obszarze województwa zachodniopomorskiego, jak i poza jego granice, przy czym w tej drugiej grupie ich przewaga była większa (51,3% wobec 55,9% dojeżdżających poza województwo).

Wiek i miejsce zamieszkania

Najbardziej skłonne do podjęcia pracy poza gminą zamieszkania były osoby w grupach wieku 35-44 lata oraz 25-34 lata. Spośród zamieszkujących województwo zachodniopomorskie pracowników najemnych dojeżdżających do pracy poza gminę zamieszkania wyróżniali się mieszkańcy gminy Szczecin oraz gmin otaczających to miasto. Mieszkańcy Szczecina dojeżdżali głównie do innych gmin województwa (74,6%); w pozostałych gminach sąsiadujących tendencja ta była jeszcze silniejsza.

Dokąd jeździmy?

Główny cel wyjazdów do pracy dla pracowników najemnych z Zachodniopomorskiego stanowiło województwo mazowieckie, dokąd kierowała się prawie jedna czwarta wyjeżdżających (23,1%). Stosunkowo licznie wyjeżdżano do innych województw sąsiednich: wielkopolskiego (21,3%), pomorskiego (19,7%) i lubuskiego (14,4%). Najrzadziej natomiast celem wyjazdów do pracy było województwo podlaskie; pracownicy najemni z województwa zachodniopomorskiego stanowili 0,4%.

Skąd do nas przyjeżdżają, żeby pracować?

Zachodniopomorskie stanowiło cel przyjazdu szczególnie dla mieszkańców sąsiednich województw. Najwięcej pracowników najemnych pochodziło z Wielkopolski (2,7 tys. osób, tj. 21,3%),województwa pomorskiego (2,6 tys., tj. 20,8%) i lubuskiego (2,1 tys., tj. 16,8%). Najrzadziej zatrudnienie znajdowali tu mieszkańcy województw podlaskiego (0,9%) i opolskiego (1,1%).
Poza województwami sąsiadującymi z Zachodniopomorskiem wyraźny strumień napływu zasobów dla rynku pracy był z województwa mazowieckiego 1,0 tys. (7,9%).

Dla zasobów rynku pracy spoza województwa najbardziej atrakcyjnym miejscem w Zachodniopomorskiem był Szczecin. W 2021 r. w celach zarobkowych przyjeżdżało tu 0,6 tys. pracowników najemnych, tj. 4,8% wszystkich przyjeżdżających do pracy spoza województwa. Atrakcyjny rynek pracy stanowiły również inne ośrodki miejskie, takie jak: Koszalin, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście czy Kołobrzeg.

W jakiej branżach pracują?

Zasadniczo atrakcyjność rynku pracy w województwie zachodniopomorskim powiązana jest z branżami specjalistycznymi, w tym branżą turystyczną, gospodarką morską i gospodarką drzewną. W przypadku ośrodków miejskich położonych peryferyjnie w województwie trudno postawić wniosek o ich atrakcyjności dla pracowników z innych województw w tym przypadku może decydować odległość od miejsca zamieszkania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński