Świt Szczecin przez kilka minut był już w II lidze. Ważna wygrana Floty Świnoujście

Świt Szczecin po wygranej w Nowych Skalmierzycach.
Świt Szczecin po wygranej w Nowych Skalmierzycach. Fot. Świt Szczecin facebook
III liga piłkarska. Na pięć kolejek przed zakończeniem sezonu Świt ma już 14 punktów przewagi nad Elaną Toruń. Niewiele brakowało, by w sobotę świętował awans.

Przed rozpoczęciem 29. kolejki wiedzieliśmy, że jak Świt wygra w Nowych Skalmierzycach, a Elana Toruń przegra na swoim boisku z mocną tej wiosny Unią Swarzędz to szczecinianie zapewnią sobie awans do elity. Świtowcy swój mecz rozpoczęli o godz. 14, a spotkanie w Toruniu wyznaczono na godz. 16.

- Szampan? Nic z tego. Nie ma co zapeszać, tym bardziej, że spodziewamy się bardzo trudnego spotkania z Pogonią – mówił przed meczem Szymon Kufel, dyrektor Świtu.

I takie faktycznie było. Gospodarze po rzucie karnym objęli prowadzenie i swoim zaangażowaniem nie dopuszczali gości do okazji bramkowych. Czas uciekał, a przełomu nie było. Do Świtu należał jednak ostatni kwadrans, a bohaterami zostali zmiennicy. Wyrównał Patryk Paczuk, a kilka minut później Krzysztof Ropski ubiegł obrońców i wykorzystał dobrą okazję. Świt wygrał, razem z kibicami cieszył się z trzech punktów i zrobił pamiątkowe zdjęcie. Ale też czekał na wieści z Torunia.

I tak długo nie zapowiadało się na coś ciekawego. Elana szybko (6. minuta) objęła prowadzenie i mogła je podwyższyć. Unia nic ciekawego nie zaprezentowała do przerwy. Ale po zmianie stron była lepsza. W 82. i 87. minucie zdobyła dwie bramki i wtedy Świt był już w II lidze. Elana w 90. minucie zdołała jednak wyrównać, co kwestię awansu przełożyło przynajmniej do środy. Świt ma tak dużą przewagę, że brakuje mu punktu w ostatnich pięciu kolejkach. Tylko kataklizm zatrzymałby nasz zespół.

W innych meczach też ciekawie. Bardzo ważne zwycięstwo odniosła Flota Świnoujście, która walczy, by uniknąć spadku. Z III ligi mogą spaść nie trzy zespoły, ale 4-5, więc Wyspiarze muszą jeszcze solidnie punktować.

W derbach bez niespodzianki. Błękitni rozbili Vinetę, która mocno przeciętnie prezentuje się tej wiosny, a stargardzianie odwrotnie – bardzo dobrze.

Trzy punkty zainkasowała też Pogoń II Szczecin, ale w drugiej połowie meczu z Notecią Czarnków musiała być bardzo czujna w tyłach.

Wyniki 29. kolejki:
Pogoń Nowe Skalmierzyce – Świt Szczecin 1:2 (20. Daniel Kaczmarek karny – 76. Patryk Paczuk, 83. Krzysztof Ropski), Flota Świnoujście – Unia Solec Kujawski 4:1 (68. Szymon Cybulski karny, 72. Maciej Badowski, 89. i 91. Szymon Sarbinowski – 58. Szymon Babiarz), Błękitni Stargard – Vineta Wolin 6:1 (Błękitni: 12. i 85. Michał Marczak, 21. Jakub Duda, 30. Grzegorz Aftyka karny, 53. Maciej Ignasiak, 79. Adrian Kwiatkowski; Vineta: 84. Szymon Emche), Pogoń II Szczecin – Noteć Czarnków 2:1 (2. Kamil Jakubczyk, 36. Dawid Fornalik – 47. Arkadiusz Kaczmarek), Elana Toruń – Unia Swarzędz 2:2, Zawisza Bydgoszcz – Sokół Kleczew 1:2, KP Starogard – Gedania Gdańsk 1:3, Cartusia Kartuzy – Wikęd Luzino 0:0, Stolem Gniewino – Polonia Środa Wlkp. 2:0.