Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyło się głosowanie w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nadszedł czas na podsumowanie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Michał Kondrat
We wtorek o godzinie 9:00 zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone w kolejnej edycji SBO. Teraz nadszedł czas na podsumowanie działań i liczenie oddanych głosów. Czy wszystko przebiegało zgodnie z planem?

Głosowanie na zgłoszone projekty ruszyło 23 listopada, a więc projektodawcy mieli dwa tygodnie na aktywną promocję swoich inicjatyw. Czy dobrze wykorzystali ten czas?

- Na gorąco ciężko powiedzieć jak nam poszło, za kilka dni spotkamy się w większym gronie i podsumujemy okres zbierania głosów. Największą pracę wykonali Ci, którzy mimo chłodu i opadów namawiali do głosowania na mieście i podczas meczu z Lechią Gdańsk. To im chciałbym bardzo podziękować. Zrobiliśmy wszystko, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik - podsumowuje działania Daniel Trzepacz, autor ogólnomiejskiego projektu "Wirtualne muzeum Pogoni Szczecin".

W ubiegłym roku to właśnie kibice Pogoni wygrali ze swoim projektem ogólnomiejskie głosowanie, wyprzedzając projekt "Kurs na Północ". W tegorocznej edycji społeczność północy ponownie podjęła rywalizację.

Pomnik Krzysztofa Jarzyny stanął na Łasztowni. Wkrótce oficj...

- Wszystko odbyło się dosyć sprawnie. Wydaje mi się, że w tym roku widziałem na mieście mniej naszych konkurentów. Pod względem głosowania wszystko przebiegało w porządku, więc nie mam nic do zarzucenia organizatorom - podsumował Wojciech Kłodziński, projektodawca "Kursu na Północ".

Mieszkańcy nie chcą głosować

Podczas edycji SBO 2022, szczecinianie mogli głosować za pomocą strony internetowej lub w formie papierowej. Z formy online skorzystało zaledwie 23 300 mieszkańców. Nie wiadomo jeszcze ile z tych głosów zostało oddanych prawidłowo. Dla porównania, w ubiegłym roku elektronicznie zagłosowało 27 708 osób. Skąd tendencja spadkowa wśród chętnych do głosowania?

- Procedura oddawania głosów nie jest zbyt przyjazna i myślę, że stąd tak małe zainteresowanie. Wiele osób nie chce podawać gdziekolwiek swój numer PESEL - zauważa Daniel Trzepacz.

Wojciech Kłodziński także zauważył, że ludzie bardziej chronią swoje dane wrażliwe.

- W tym roku spotkaliśmy się z bardzo negatywnym odzewem wśród ludzi, którzy nie chcieli podawać swojego numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki. Z tego powodu wiele osób wycofało się z chęci oddawania głosu - mówi projektodawca "Kursu na Północ".

Najaktywniej głosowali mieszkańcy Bukowa i Warszewa (8201 głosów), a najmniej aktywni w mieście okazali się mieszkańcy Turzyna (736 głosów). Do głosowania trafiło 114 projektów, które przeszły pozytywną weryfikację. Wycofanych przez autorów zostało 18 projektów, a odrzuconych 55. Na wszystkie wygrane projekty miasto przeznaczy 16 700 000 zł.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński