MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się budowa urokliwej trasy rowerowej. To 23-kilometrowa ścieżka nad jeziorem Dąbie

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odcinki poprowadzone brzegiem jeziora Dąbie to część popularnej Trasy Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo, znad morza na południe Polski
Odcinki poprowadzone brzegiem jeziora Dąbie to część popularnej Trasy Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo, znad morza na południe Polski UMWZ
Zakończyła się budowa jednej z najtrudniejszych, ale też najatrakcyjniejszych rowerowych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. To trasa ze Szczecina do Lubczyny i dalej do Inoujścia.

Można już planować fajne wycieczki na dwóch kółkach brzegiem jeziora Dąbie. Odcinki ze Szczecina do Lubczyny i z Lubczyny do Inoujścia są gotowe! To 22,61 km po wałach przeciwpowodziowych i wzdłuż rzeki Chełszcząca. Na trasie jest sporo atrakcji, zachwycająca przyrody i urokliwe miejsca odpoczynku na dzikich plażach, choćby przy zatoce Szkieletów (żartobliwą nazwę wymyślili wodniacy). Przy ujściu Iny też warto się zatrzymać, by zobaczyć legendarny betonowiec.

- Rowerzyści czekali na dokończenie tej trasy. Widoki nad jeziorem Dąbie są zachwycające. Zieleń, woda, odgłosy natury – opisuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Szlak z Dąbia do Lubczyny jest częścią trzystukilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego, korzystać z niego będą także jadący znad morza do Szczecina i na południe województwa trasą Blue Velo. Można powiedzieć, że to jedno z newralgicznych miejsc na rowerowej mapie regionu - podkreśla marszałek.

Realizacja tej inwestycji była wielkim wyzwaniem. Przede wszystkim ze względu na trudne warunki gruntowe, ale również problemy pierwszego wykonawcy projektu. Konieczne było odstąpienie od umowy. Przez kilka miesięcy - na przełomie 2019/2020 - trwały czynności inwentaryzacyjne umożliwiające określenie zakresu wykonanych prac i ostateczne rozliczenie. Niestety, na odcinku około 2 km stwierdzono osiadanie wału. Żeby rozwiązać problemy techniczne, konieczne było wykonanie projektu uzupełniającego oraz uzyskanie porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jako użyczającym koronę wału. Udało się zrealizować plan naprawczy, dopiąć wszelkie formalności i w czerwcu 2021 r. podpisana została umowa z nowym wykonawcą (KRISTONE Krystian Suda). Miał on 22 miesiące na wykonanie zadania. I dotrzymał terminu. Inwestycja obejmowała prace odwodnieniowe, rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe, wykończeniowe oraz inwentaryzację geodezyjną gotowego obiektu.

Do wybudowania od podstaw było ponad 8 kilometrów szlaku. Z wcześniej wykonanych 14 kilometrów niektóre odcinki wymagały wzmocnienia konstrukcji wału i uzupełnienia nawierzchni z kruszywa mineralnego.

Droga na wałach przeciwpowodziowych ma średnio 2,5 m szerokości. Konstrukcja została wzmocniona georusztem. Między Dąbiem a Załomiem zamontowano licznik rowerowy, który już podaje bardzo optymistyczne dane. Od kwietnia zarejestrował 9 tysięcy rowerzystów. W miniony weekend - prawie 1100.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński