MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakażony partner wiedział, ale nie powiedział

Anna Miszczyk [email protected]
Fot. sxc.hu
Pięć mieszkanek Zachodniopomorskiego dowiedziało się w tym roku, że ma HIV. Zostały zakażone - wszyscy panowie wiedzieli, że mają HIV. Specjaliści zachęcają do badań. Ta choroba poddaje się leczeniu.

Tu można się zgłosić

Tu można się zgłosić

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny
Punkt działa przy al. Wojska Polskiego 160 w Szczecinie. Można tu anonimowo i bezpłatnie zrobić sobie test wykrywający ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV).
Punkt konsultacyjno-diagnostyczny jest czynny w poniedziałki i środy (godz. 15.15-19.15) oraz w piątki (15.15- 17.15)

Zgodnie z prawem, panowie z wirusem powinni powiedzieć o tym swoim partnerkom, bo narażali je na zakażenie (grozi za to do 3 lat więzienia). Nie powiedzieli. Zdarza się jednak i tak, że partnerki wiedzą, a, mimo to, decydują się na kontakty seksualne. Nie stosują przy tym prezerwatywy albo używają jej tylko czasami.

Małgorzaty Kłys-Rachwalskiej, kierownik Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Broniewskiego już nie dziwią takie zachowania. - Ankieta przeprowadzana wśród osób w wieku 18-24 lat wykazała, że część kobiet uważa, że przed zakażeniem HIV chronią... tabletki antykoncepcyjne - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska.

Ciężarne kobiety, które od niedawna obowiązkowo muszą wykonywać test wykrywający HIV, także często nie mają nawet podstawowej wiedzy jak może dojść do zakażenia. W społeczeństwie nadal też pokutuje przekonanie, że osoby utrzymujące kontakty heteroseksualne są w mniejszym stopniu narażone na HIV niż homoseksualiści, biseksualiści i narkomani zażywający narkotyki dożylnie. Specjaliści są innego zdania.

- W tej chwili HIV to nie jest problem grup ryzyka, ale indywidualnych zachowań - mówi dr Miłosz Parczewski z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii PAM. - To może dotknąć każdego.

Łatwiej się zakazić, kiedy ma się więcej partnerów seksualnych. Coraz popularniejsze jest w ostatnim czasie niezobowiązujące umawianie się na randki z kilkoma osobami. Znany jest przypadek, że 21-letnia mieszkanka naszego województwa miała już 61 partnerów. Nieostrożnym zachowaniom seksualnym sprzyja alkohol i narkotyki, podróże.

Najczęściej zakażają się osoby w wieku 18-39 lat. W ostatnim czasie o zakażeniu dowiadują się też kobiety po 50. roku życia. Jedna z nich próbowała sobie ułożyć życie z nowym partnerem.

Specjaliści zachęcają do badań wykrywających HIV. Wczesne rozpoznanie pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. - To choroba nieuleczalna, ale poddająca się leczeniu - mówi dr Miłosz Parczewski. - Jeśli leki działają i przynoszą dobry efekt, długość życia pacjenta się nie skraca. Można więc mówić, że mamy do czynienia z chorobą przewlekłą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński