Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienia dla szczecińskich naukowców w konkursie Explory

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii.
Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii. Mat. prasowe
12. edycja Gdynia Explory Weeku za nami. To były trzy dni wypełnione dyskusjami, spotkaniami i warsztatami. Nagrody z festiwalu przywieźli zachodniopomorscy młodzi wynalazcy.

Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii. W tym roku odbyła się 12. edycja tego wydarzenia. Główny punkt Gdynia Explory Weeku to finał Konkursu Naukowego Explory dla młodych naukowców. Jest on skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Młodzi ludzie mają szansę pokazać swoje pomysły światu i skonsultować je z ekspertami, a także wygrać prestiżowe nagrody. W tym roku do konkursu zgłoszono 286 projektów. Do finału trafiło 35 z nich.

Karolina Anna Sammel, studentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, stworzyła koncepcję oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E.Coli za pomocą za pomocą biokompatybilnego nanokompozytu o właściwościach magnetycznych niewpływającego negatywnie na środowisko wodne. Przed nią szansa na zaprezentowanie projektu międzynarodowej społeczności badawczej, zdobyła bowiem akredytacją do największego na świecie konkursu naukowego – REGENERON ISEF w USA.

Adam Matlak i Jakub Sudoł z ZUT wymyślili jak wykorzystać łupiny słonecznika do stworzenia wykorzystać łupiny słonecznika do budowy superkondensatorów. Z Gdyni wrócili z nagrodą specjalną w wysokości trzech tysięcy od fundacji Empiria i Wiedza.

W finale znaleźli się również Julia Olechnowicz i Szymon Zarzycki, uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, którzy do Gdyni pojechali z projektem pływającej platformy w formie katamaranu, która może transportować na przykład urządzenia pomiarowe do monitorowania stanu wód i dbania o ich czystość.

W grudniu XVI liceum Ogólnokształcące w Szczecinie będzie gospodarzem Festiwalu Szkolnego Explory. Uczestnicy Szkolnego Festiwalu Explory zdobywają doświadczenie w tworzeniu własnych projektów badawczych i wynalazków. Podczas wydarzenia uczą się metody pracy projektowej oraz prezentowania własnych pomysłów przed jury. Mają również wyjątkową możliwość skonfrontowania ich z ekspertami – co daje wiedzę o tym, jak można dalej rozwijać́ projekt. Tak rodzą się młode talenty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński