MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycięte drzewa jak kamienice na Niebuszewie w Szczecinie? A miasto wprowadza zarządzenie w sprawie zieleni

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Wycinka przy ulicy Reymonta w Szczecinie
Wycinka przy ulicy Reymonta w Szczecinie
O cykliczne przeglądy drzew pod kątem występowania pasożyta apeluje do prezydenta Nowy Szczecin. Tymczasem Piotr Krzystek wydał zarządzenie w sprawie ochrony zieleni.

Do prezydenta trafił apel Igora Podeszwika z ruchu Nowy Szczecin, w którym prosi on władze o cykliczne przeglądy drzew w mieście pod kątem występowania jemioły, bieżące usuwanie półpasożyta, zwłaszcza z drzew młodych i bieżącą pielęgnację i zabiegi pielęgnacyjne drzew już osłabionych.

"Rozrost jemioły w naszym mieście wymknął się spod kontroli. Zbyt duża ilość tej rośliny powoduje, że kondycja drzew jest coraz gorsza, a w konsekwencji jedynym wyjściem może być wycinka (jemioła zabiera drzewom wodę i składni mineralne). Ostatnio takie drzewo było na Broniewskiego. Na szczęście zostało uratowane, ale na tym nie można poprzestać" - pisze.

Jego zdaniem prowadzi to do schematu, w którym wycinka jest tłumaczona np. zagrożeniem dla bezpieczeństwa, ale wynika ono właśnie z zaniedbań.

"To trochę tak jak z tymi wyburzonymi miejskimi kamienicami na Niebuszewie. Miasto rozbiórkę tłumaczyło złym stanem technicznym budynków. Ale kto do tego stanu doprowadził przez brak bieżących remontów? Przecież nie krasnoludki" - pisze.

ZOBACZ TEŻ:

Tymczasem prezydent Szczecina wydał zarządzenie, które zawiera szczegółowe procedury mające lepiej chronić drzewa i ograniczać ich wycinkę. Nowe przepisy dotyczą terenów należących do miasta, a stosować się do nich muszą wszystkie jednostki i spółki miejskie, w tym także placówki oświatowe.

"W ramach bieżącego utrzymania zieleni, na etapie przygotowawczym, wszystkie podmioty miejskie mają obowiązek przekazywać do Wydziału Ochrony Środowiska informacje dotyczące swoich zamierzeń w celu weryfikacji i uzgadniać każdą planowaną czynność, a podczas jej wykonania, zapewnić nadzór dendrologiczny i kontrolę prawidłowego wykonania.

Jeszcze bardziej rozbudowana procedura dotyczy planowanych inwestycji miejskich. Wykonanie dokumentacji projektowej ma poprzedzać inwentaryzacja zieleni i operat dendrologiczny. Natomiast sam projekt będzie weryfikowany i ewentualnie korygowany przez Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodnika Miasta pod kątem wpływu przyjętych rozwiązań na zieleń. Podczas realizacji przedsięwzięcia musi być zapewniony nadzór dendrologiczny nad ochroną drzew i krzewów, pielęgnacją i wykonaniem zieleni" - czytamy w komunikacie magistratu.

Wykonanie dokumentacji projektowej ma poprzedzać inwentaryzacja zieleni i operat dendrologiczny.

– Natomiast sam projekt będzie weryfikowany i ewentualnie korygowany przez Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodnika Miasta pod kątem wpływu przyjętych rozwiązań na zieleń – informuje Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta. – Podczas realizacji przedsięwzięcia musi być zapewniony nadzór dendrologiczny nad ochroną drzew i krzewów, pielęgnacją i wykonaniem zieleni. W przypadku, kiedy nie ma możliwości zachowania wszystkich drzew, nasadzenia wyrównawcze mają być w pierwszej kolejności wykonane na terenie inwestycji. W przypadku braku miejsca WOŚr będzie wskazywał inny teren.

ZOBACZ TEŻ:

Wycinka drzew przy ul. Reymonta na Pogodnie w Szczecinie. Mi...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński