MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wspólne święta", czyli akcja Okręgowych Izb Lekarskich. Nie oddawaj seniora do szpitala na przechowanie!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpitale, szczególnie oddziały geriatryczne i internistyczne, tuż przed świętami wypełniają się seniorami.
Szpitale, szczególnie oddziały geriatryczne i internistyczne, tuż przed świętami wypełniają się seniorami. pixabay.com
Szpitale, szczególnie oddziały geriatryczne i internistyczne, tuż przed świętami wypełniają się seniorami. - Wiele osób traktuje szpital jako przechowalnia dla swoich dziadków. To przykre. Ale tak się niestety dzieje - przyznaje Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Dlatego szczecińska izba lekarska włączyła się w tym roku w kampanię społeczną OIL w Warszawie prowadzoną pod hasłem "Wspólne święta". Do akcji dołączyła też OIL w Bydgoszczy.

- To nie jest problem ostatnich lat. Tak się dzieje od dawna - zapewnia Michał Bulsa. - Tuż przed świętami, w szpitalnych oddziałach pojawiają się pacjenci, których nie powinno tam być, którzy nie wymagają hospitalizacji!

To głównie seniorzy oddawani przez rodzinę na przechowanie. Starsi, którym dziwnym trafem zawsze przed świętami pogarsza się stan zdrowia. Jaka jest skala tego zjawiska?

- Trudno powiedzieć, nie liczymy - przyznaje prezes OIL w Szczecinie. - Po prostu co roku zauważamy przepełnione oddziały, najczęściej geriatryczne i internistyczne. Dziadkowie są przyjmowani, bo rodzina twierdzi, że przestali brać leki, że się źle czują, mają podwyższone ciśnienie... Lekarz nie może tego w żaden sposób zweryfikować. Nie może też ryzykować. Podejmuje więc decyzję o pozostawieniu pacjenta w szpitalu.

Jak mówią lekarze, bywa też i tak, że przed świętami, nikt z rodziny czy opiekunów nie odbiera wyleczonego już pacjenta do domu. Siłą rzeczy musi pozostać w placówce.

Dlatego w tym roku, w szczecińskich szpitalach pojawiły się plakaty: "Razem smakuje lepiej. Szpital to nie przechowalnia. Nie zapomnij o swoich bliskich". To element wspólnej kampanii trzech Okręgowych Izb Lekarskich, w Warszawie, Bydgoszczy i Szczecinie (pierwsza odsłona akcji została zainicjowana 19 grudnia 2018 r. przez Komisję Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie).

- Chcemy w ten sposób uczulić Polaków, by nie pozostawiali swoich dziadków na święta w szpitalach - twierdzi dr Bulsa. - Przypomnieć im, że święta należy spędzać w rodzinnym gronie i nikogo przy wigilijnym stole nie powinno zabraknąć.
Cel kampanii "Wspólne Święta" jest jasny: powstrzymać zjawisko oddawania seniorów "na przechowanie".

- Szpital to nie dom opieki, a starsi ludzie to nie przedmioty - podkreśla Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. - Lekarze często spotykają na oddziałach pacjentów, których nie powinno tam być. A przecież hospitalizacja powinna dotyczyć osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Niestety dzieje się inaczej.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021, ponad połowę pacjentów oddziałów internistycznych stanowili pacjenci powyżej 70. roku życia. Jeśli zawęzić statystykę tylko do osób po 80. roku życia, to stanowiły one prawie jedną trzecią wszystkich hospitalizacji internistycznych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński