Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla pacjentów onkologicznych w walce z powikłaniami po terapii

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Konferencja w sprawie pacjentów onkologicznych
Konferencja w sprawie pacjentów onkologicznych Sebastian Wołosz
Ponad 3 miliony złotych będzie kosztował projekt wykrywania i leczenia powikłań kardiologicznych u pacjentów leczących się onkologicznie. Za jego wdrożenie będzie odpowiedzialna klinika przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie.

Niewydolność serca, choroba wieńcowa i zaburzenia rytmu serca, to główne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego wynikające z leczenia onkologicznego. Jak im przeciwdziałać? Na Pomorzu Zachodnim rusza specjalny program diagnostyczno-terapeutyczny, który ma zniwelować te dolegliwości. Marszałek Olgierd Geblewicz zaznaczył jednak, że równie istotna, jeśli nie najważniejsza, jest kwestia regularnych badań profilaktycznych.

- Nie to jest podstawowym celem konferencji, ale takie wezwanie do badań jest istotne. Lepiej jest przeciwdziałać niż później leczyć - powiedział marszałek - Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na program wyjątkowy, bo pilotażowy na skalę Polski. Powstał tutaj w Szczecinie i będzie ratował życie i zdrowie tych wszystkich, którzy są narażeni na powikłania kardiologiczne po leczeniu onkologicznym - dodał Olgierd Geblewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Kto może skorzystać z programu?

Program jest skierowany do osób pełnoletnich, będących w trakcie lub po terapii onkologicznej. Z ułatwionego dostępu do kardiologów będą mogły skorzystać osoby, u których wystąpią czynniki ryzyka. Wszelkie informacje są dostępne w zakładce "Twoje serce w naszych rękach" na stronie internetowej szpitala.

- Każde współczesne leczenie onkologiczne, jest leczeniem skojarzonym, a więc oprócz operacji, trzeba wdrożyć tez chemioterapię lub radioterapię. To jest związane z wystąpieniem powikłań, w tym również układu sercowo - naczyniowego. Wierzymy, że ten program umożliwi nam prewencję i profilaktykę, a w efekcie zmniejszy śmiertelność z powodu powikłań po leczeniu onkologicznym - powiedział dr Robert Kowalczyk, zastępca dyrektora kliniki przy ul. Unii Lubelskiej.

Szpital na wprowadzenie założeń programu otrzymał prawie 2,8 miliona złotych dofinansowania.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński