Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łasztownia - to będzie serce miasta. Ta wyspa jest unikatowa w skali Europy

Marek Rudnicki
Urząd Miasta ogłosił, że pracuje nad projektem dotyczącym zagospodarowania wyspy Łasztowni. Jak podkreślił prezydent Piotr Krzystek, wyspa jest unikalna nie tylko na tle kraju, ale i Europy. I teraz urząd ten fakt chce wykorzystać nie tylko gospodarczo, ale i wizerunkowo.

Póki co, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a bez niego żadna inwestycja nie ruszy. Duża część terenów należy nadal do Portu Rybackiego Gryf, ale poczyniono już kroki, aby ten stan zmienić. Z przedsiębiorstwa wydzielono spółkę Gryf Nieruchomości, która do marca zostanie skomunalizowana. W ten sposób Szczecin uzyska większość terenów na Łasztowni.

Aby uchwalić dobry plan zagospodarowania miasto ogłasza różne konkursy architektoniczne, aby zdobyć pogląd na możliwości przyszłych działań. Docelowo jednym z najważniejszych punktów projektu "Łasztownia. Nowe serce miasta" będzie ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru wyspy.

Jutro, we wtorek 16 lutego w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni o godz. 17 odbędzie się kolejne już spotkanie "Szczecin przyszłości przyszłość Szczecina_Łasztownia, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty prac studentów architektury.

- Łasztownia jest integralną wartością naszego miasta - uważa Piotr Krzystek. - To przestrzeń, która ma w sobie ogromną wartość, o czym mówimy już od wielu lat, nawiązując chociażby do wizji Floating Garden. Już teraz powstają tam ważne dla miasta instytucje, jak chociażby zmodernizowana Stara Rzeźnia. Dlatego dziś mówimy o starcie dużego projektu, związanego z całą koncepcja przebudowy tego miejsca. Przywrócenia go do miasta, oczywiście jako miejsca związanego z jachtingiem, żaglowcami, dostępem do wody, ale także przestrzeni służącej szczecińskiej kulturze. Jako przestrzeni, która będzie służyła nie tylko celom biurowym, ale i mieszkaniowym. Chcemy by Łasztownia była projektem, którym zainteresują się nie tylko architekci i urbaniści z Polski, ale i z Europy, a także całego świata mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podczas konferencji prasowej dot. projektu.

- Mówimy o projekcie, który nie jest na miesiące, który jest na lata - uważa Piotr Mync, wiceprezydent. - Jednocześnie w rozwoju przestrzennym Szczecina ten projekt może być równie ważny, jak moment w którym miasto przestało być warownią, bądź w którym zapadła decyzja, by zbudować Wały Chrobrego. Położenie Łasztowni daje ogromne możliwości, które miasto postanowiło wykorzystać podkreślił Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina.

Wspomniany plan zagospodarowania uchwalony ma być w drugiej połowie 2018 roku. Uwzględni wszelkie zmiany wynikające z sugestii architektów, specjalistów i konsultacji społecznych.

- Okres od czerwca do września 2018r. będzie czasem na przygotowanie materiałów do oferty dla inwestorów - mówi wiceprezydent Mync. - Działania te zakończą poszukiwania inwestorów, przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na komunalne nieruchomości oraz inicjatywy inwestycyjne na pozostałych nieruchomościach.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński