Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce miasta na Łasztowni. "To duma Szczecina"

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Stara Rzeźnia to na razie jedyny zrewitalizowany budynek z XIX w. na Łasztowni. Dwie firmy prowadzą pracę nad kilkoma innymi. Nadal jednak brak koncepcji, jak z Łasztowni zrobić serce miasta.
Stara Rzeźnia to na razie jedyny zrewitalizowany budynek z XIX w. na Łasztowni. Dwie firmy prowadzą pracę nad kilkoma innymi. Nadal jednak brak koncepcji, jak z Łasztowni zrobić serce miasta. Andrzej Szkocki
Ratajczak: Stara zabudowa portowa musi zmienić funkcję. Przykładem Londyn. Magazyny zamieniono w ekskluzywne domy.

Łasztownia musi stać się sercem miasta, które będzie nie tylko przyciągać mieszkańców, ale też być rozpoznawalnym symbolem Szczecina, jak Koziołki poznańskie czy krakowskie Sukiennice.

Taki wniosek płynie ze spotkania w Starej Rzeźni na Łasztowni pasjonatów miasta, żeglarzy i przedsiębiorców. Jak w każdym środowisku padało wiele pomysłów, jak to zrobić, aby wyspa została całkowicie przejęta przez miasto (dziś większą część posiada port rybacki Gryf) i jak dobrze skomunikować ją z prawobrzeżną częścią miasta.

Andrzej Montwiłł, były dyrektor zarządu portów Szczecin Świnoujście przypomniał, że już w 2001 roku stworzono spójną koncepcję zagospodarowania Łasztowni.

- Do dziś te plany nie zostały z różnych względów zrealizowane, choć nadal są aktualne - mówił.

Koncepcja ta zakładała skomunalizowanie całej wyspy. O tym, że częściowo będzie to realizowane wspomniał wiceprezydent Piotr Mync. Port wydzielił bowiem z siebie spółkę Gryf Nieruchomości, na terenie której znajdują się zabytkowe budowle dawnej rzeźni miejskiej.

- O jej komunalizację wystąpiliśmy już do ministerstwa - poinformował wiceprezydent.

Nie obyło się też bez kontrowersyjnych wypowiedzi. Bardzo ciekawą koncepcję przedstawił Cezary Marciniak krytykując pomysł budowy Mostu Kłodnego.

- Projekt mostu nie rozwiązuje podziału jedności serca miasta, jakie już stworzyła rozdzielająca je Trasa Zamkowa - tłumaczył pokazując rozwiązania architektoniczne, które mogłyby ten stan odmienić.

Bardzo interesujące porównanie Szczecina i Londynu przedstawił Witold Ratajczak z zarządu portów Szczecin - Świnoujście. Okazało się, że mamy podobne możliwości rozwoju starej zabudowy, tyle, że Brytyjczycy to zrobili, a my nadal dyskutujemy.

Polecamy na gs24.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński