Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą lądowiska na dachu oddziału przy ul. Arkońskiej

Anna Folkman
Budynek oddziału chorób zakaźnych z lądowiskiem na dachu miałby powstać w miejscu dawnego lądowiska dla śmigłowców
Budynek oddziału chorób zakaźnych z lądowiskiem na dachu miałby powstać w miejscu dawnego lądowiska dla śmigłowców Sebastian Wołosz
Szpital przy ulicy Arkońskiej szuka wykonawcy dokumentacji.

Na stronie internetowej szpitala wojewódzkiego w Szczecinie pojawiło się zaproszenie do składania ofert na kompleksowe opracowanie dokumentacji technicznej - Budowa całodobowego lądowiska na terenie SPWSZ. Okazuje się, że razem z lądowiskiem ma powstać także nowy budynek na terenie szpitala.

Temat lądowiska i potrzeby jego budowy pojawia się już od lat. Kiedy w 2014 roku zakończono budowę Centrum Zabiegowego szczególnie podkreślano jego istotę i to, że lądowisko byłoby ważnym uzupełnieniem inwestycji.

- Mamy już przygotowany wstępny projekt - mówił ówczesny dyrektor placówki Mariusz Pietrzak. - Lądowisko byłoby usytuowane właśnie w pobliżu Centrum Zabiegowego. Pacjent przetransportowany śmigłowcem błyskawicznie otrzymywałby pomoc i trafiałby na odpowiedni oddział Centrum. Lądowisko musi spełniać jednak konkretne wymogi. Chodzi tu przede wszystkim o podłoże, musi być uniesione.

- Budowa lądowiska wciąż jest w naszych planach. Wcześniej rozpatrywaliśmy możliwość usytuowania go na dachu budynku M, czyli Centrum Zabiegowego. Ten pomysł był jednak w fazie programu funkcjonalno-użytkowego, który określał jedynie pewne założenia takiego rozwiązania - wyjaśnia Natalia Andruczyk, z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. - W tej chwili rozpatrujemy możliwość wzniesienia nowego, niezależnego budynku dla chorób zakaźnych na placu pomiędzy ulicą Arkońską i Broniewskiego. Lądowisko znajdowałoby się na dachu tego budynku. Naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie. W projekcie będzie można od razu uwzględnić wszystkie wymogi, które dotyczą takiej inwestycji. W ramach jednej budowy będziemy mogli zrealizować dwa projekty.

Podstawowe pytanie, to kiedy plany dojdą do skutku i szpital będzie mógł przyjmować chorych transportowanych z pomocą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego?

- Oczywiście chcemy, aby lądowisko powstało jak najszybciej, zwłaszcza że jego pojawienie określają przepisy dotyczące funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - dodaje Andruczyk. - Najpierw jednak musi powstać projekt. Dopiero taka gotowa dokumentacja pozwoli nam ubiegać się o środki zewnętrzne, dofinansowania, bez których w wielomilionowa inwestycja jest w zasadzie niemożliwa do zrealizowania. Przeniesienie Oddziału Chorób Zakaźnych jest także na liście naszych priorytetowych działań, ponieważ budynek, w którym obecnie mieści się oddział, wymaga kapitalnego remontu.

Polecamy na gs24.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński