Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego czeka nas w 2016 roku w szczecińskich szpitalach

Anna Folkman
W nowym budynku, gdzie przeniesiono laboratoria, zastosowano nowatorskie rozwiązania pozwalające zautomatyzować etapy wykonywane dotychczas manualnie.
W nowym budynku, gdzie przeniesiono laboratoria, zastosowano nowatorskie rozwiązania pozwalające zautomatyzować etapy wykonywane dotychczas manualnie. Sebastian Wołosz
W szpitalu wojewódzkim zmiany czekają pacjentów kardiologii, w Zdrojach jeszcze lepszą opieką zostaną otoczone dzieci. Przy ul. Unii Lubelskiej może powstanie poradnia geriatryczna.

- W pierwszym kwartale 2016 roku nasze oddziały kardiologiczne zostaną przeniesione do wyremontowanego budynku D - podaje Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala przy ul. Arkońskiej. - Pacjenci będą przebywali tam w bardzo komfortowych warunkach - na salach jedno, dwu i trzyosobowych. W każdej z nich będzie łazienka. Nowością będzie niezależna Izba Przyjęć oraz ośmiołóżkowy Odcinek Obserwacyjny.

Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego zostanie powiększony do 10 stanowisk. Do szpitala wojewódzkiego kupiony został nowy sprzęt, m. in. dwa angiografy, pięć ultrasonografów, nowe systemu monitorowania pacjentów, sprzęt do energospirometrii i elektrofizjologii. Badania wykonywane będą na rzecz pacjentów stacjonarnych, przebywających na oddziale, jak i pacjentów ambulatoryjnych (pacjentów Poradni Kardiologicznej).

- Po raz pierwszy dla potrzeb naszego szpitala, który posiada zabudowę pawilonową, zaprojektowano i wykonano pocztę pneumatyczną - dodaje Andruczyk. - Umożliwia ona błyskawiczne przesyłanie specjalnymi tunelami próbek z materiałem biologicznym: z oddziałów bezpośrednio do laboratorium.

Jest to nowoczesny system transportowy, w którym wykorzystuje się sprężone powietrze.

Dzięki odpowiednio skonstruowanym tubom można w bardzo krótkim czasie transportować np., próbki do badań, dokumenty, czy leki na odległość pomiędzy niezależnymi budynkami. Pojedyncza paczka przesyłana jest z prędkością 10-15 metrów na sekundę. Pierwsze połączenie będzie uruchomione z budynkiem kardiologii („D”), a docelowo stacje nadawczo-odbiorcze będą także w innych budynkach szpitala.

- Z kolei dzięki pełnej automatyzacji Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w naszym szpitalu, który jest największym i najnowocześniejszym laboratorium publicznym w województwie zachodniopomorskim, wyniki w sposób ciągły przekazywane są do systemu informatycznego, do którego lekarze mają natychmiastowy dostęp. W przypadku chorych, którzy trafiają na Oddział Kardiologii - skrócenie tego czasu jest niezwykle istotne. Przyjęcie pacjentów i wdrożenie leczenia będzie mogło odbywać się znacznie szybciej, niż do tej pory - podkreśla Natalia Andruczyk.

W połowie grudnia jeszcze 2015 roku Laboratorium Centralne oraz Laboratorium Bakteriologiczno - Toksykologiczne wchodzące w skład Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przeniosło się do nowo wyremontowanego budynku.

- Trudno nam jeszcze mówić o planach na 2016 rok - zwłaszcza tych dotyczących inwestycji, czy modernizacji - w momencie, w którym nie zostały rozdysponowane jeszcze środki finansowe na przyszły rok. Mamy wiele pomysłów i projektów, które zakładają zwiększenie dostępności do oferowanych usług medycznych oraz poprawę komfortu naszych pacjentów i warunków, w jakich przebywają na naszych oddziałach. Swoją misję upatrujemy w jakości świadczonych usług medycznych i ten wysoki poziom chcemy utrzymać. Świadczą o tym regularnie przyznawane i odnawiane certyfikaty, takie jak Certyfikat Akredytacyjny przyznawany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, który otrzymaliśmy jako pierwsi w Szczecinie, Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO, czy też certyfikat „Szpital bez Bólu”.

Dowodem wysokiej jakości realizowanej diagnostyki jest uzysk

Przeniosą z Pomorzan

a Od 30 grudnia 2015 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej funkcjonować będzie Klinika Chirurgii Szczękowo - Twarzowej wraz z poradnią. Klinika zostanie umiejscowiona w pomieszczeniach na II piętrze Głównego Budynku szpitala.

- Będzie posiadać 20 łóżek i świadczyć usługi zdrowotne w zakresie lecznictwa zachowawczego i operacyjnego w dziedzinie chirurgii twarzowo - szczękowej i onkologii - podaje Joanna Woźnicka, rzeczniczka szpitala. - W chwili obecnej kończymy prace przystosowawcze na przyjęcie Kliniki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM przy al. Powstańców Wielkopolskich.

Będzie trwał remont

a W przyszłym roku kontynuowana będzie inwestycja wieloletnia w Klinice Psychiatrii - remont Pawilonu A,B - termomodernizacja budynków;

Będzie geriatria?

Szpital przystąpił do konkursu ofert Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenia z zakresu geriatrii ambulatoryjnej.

- Jeżeli rozstrzygnięcie będzie dla nas pomyślne to niebawem uruchomimy Poradnię Geriatryczną - dodaje Joanna Woźnicka.

SPSK NR1

To największa i jedna z najnowocześniejszych placówek ochrony zdrowia w województwie zachodniopomorskim. Wykonujemy szeroki zakres unikatowych procedur specjalistycznych. anie kilkudziesięciu certyfikatów kontroli międzylaboratoryjnych potwierdzających prawidłowość wykonywanych badań.

Powstaje szpital dziecięcy

Od 18 grudnia w szpitalu w Zdrojach działa pediatryczna izba przyjęć, która funkcjonowała w szpitalu przy ul. Św. Wojciecha. Przeniesione zostały także dwa oddziały pediatryczne - Gastroenterologii i Reumatologii oraz Nefrologii i Leczenia Ostrych Zatruć. Przy ul. Św. Wojciecha został oddział chirurgii wraz z izbą przyjęć. Prawdopodobnie pod koniec 2016 roku chirurgia także znajdzie się przy ul. Mącznej.

Uroczyste otwarcie szpitalnych oddziałów przy ul. Mącznej stanowiło zamknięcie kolejnego, istotnego etapu budowy w Zdrojach Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Tworzone Centrum ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom naszego regionu dostępu do pełnej, kompleksowej opieki zdrowotnej w jednym miejscu. Przygotowane są sale dla matek z dziećmi, przy każdej sali jest węzeł sanitarny. Wszystkie oddziały dziecięce w Zdrojach są na około 30 łóżek. Numery telefonów się nie zmieniają. Po przeniesieniu oddziałów szpitalnych z obiektów przy ul. Św. Wojciecha do kompleksu szpitalnego w Zdrojach, w pomieszczeniach w centrum miasta ma działać specjalistyczna przychodnia dla kobiet i dzieci. Znajdą się tam między innymi poradnie obecnie funkcjonujące w budynku przy ul. Słowackiego i ul. M. Skłodowskiej -Curie. Do końca 2016 roku w szpitalu „Zdroje” znajdą się już wszystkie oddziały szpitalne, które obecnie funkcjonują w centrum Szczecina przy ul. Św. Wojciecha. Cały czas budowany jest centralny pawilon Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem z lądowiskiem dla helikopterów i blokiem operacyjnym. Znajdzie się tam blok operacyjny z czterema salami oraz pierwszy i jedyny w regionie szpitalny dziecięcy oddział ratunkowy. Budowa centrum dziecięcego trwa od 2009 roku. Od tego czasu wybudowano m.in.: pawilon ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Przebudowane i wyremontowane zostały także oddziały intensywnej terapii noworodka, rehabilitacji, neurologii dziecięcej i jedynej w województwie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W ramach Centrum utworzono również oddział neurochirurgii dziecięcej, zaś 1 października br. uruchomiono Oddział Kardiologii Dziecięcej, przeniesiony ze szpitala wojewódzkiego.

Polecamy na gs24.pl:

Mało kto tu zagląda, a mógłby być to plener dla dobrego filmu. Chodzi o teren za starą lokomotywownią, tuż obok dworca Szczecin Główny. Za 4 peronem dworca. Zobaczcie sami.Wita nas interesująca praca nawiązująca do tego miejsca oraz klubu „5 Peron” działającego w starej lokomotywowni.Zobacz więcej: Przebudowa dworca PKP w Szczecinie. Pewny poślizg [zdjęcia]

"Miasteczko kolejowe" za dworcem Szczecin Główny. Klimat jak...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński