Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum badań na Uniwersytecie Szczecińskim [wideo, zdjęcia]

Małgorzata Klimczak
W nowoczesnych laboratoriach szczecińscy naukowcy będą pracować nad badaniami z dziedziny medycyny sportowej. Już zgłaszają się chętni sportowcy, którzy chcą skorzystać z laboratoriów
W nowoczesnych laboratoriach szczecińscy naukowcy będą pracować nad badaniami z dziedziny medycyny sportowej. Już zgłaszają się chętni sportowcy, którzy chcą skorzystać z laboratoriów
Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka otwarto na Uniwersytecie Szczecińskim. To cztery nowoczesne laboratoria.

Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Nauka tutaj będzie się łączyć z biznesem.

- To pokazuje ogromny potencjał, który będzie służył nauce i podtrzymywał dobry poziom w szczecińskim sporcie - mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor US.

Centrum, które funkcjonuje przy Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, to jedna z najnowocześniej wyposażonych jednostek prowadzących badania naukowe z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej. W jego skład wchodzą doskonale wyposażone cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii i kinezjologii.

Nowa infrastruktura umożliwia prowadzenie badań naukowych na rzecz gospodarki, wypracowywanie nowych rozwiązań technologicznych dla zastosowania genetyki w sporcie, badania na materiale biologicznym i chemicznym oraz badania z człowiekiem (np. badania wysiłkowe), a także wzmocnienie powiązań pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a przedsiębiorstwami, czy ugruntowanie pozycji uczelni jako partnera w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.

- Otwarcie tego typu obiektu przyczyni się do wzmocnienia potencjału i rozwoju naszych pracowników naukowych, którzy są nie tylko teoretykami, ale też praktykami - mówi prof. US Jerzy Eider, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US.

Wyniki prowadzonych badań znajdą szerokie zastosowanie przede wszystkim w medycynie i traumatologii, ale także w przemyśle farmaceutycznym, a nawet obuwniczym.

Koszt całkowity projektu wyniósł 10,8 miliona złotych, z czego 6,8 miliona to unijne dofinansowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński