Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata w Szczecinie: Uchodźcy? Integracja się opłaca [zdjęcia]

tk
- Każda złotówka wydana dzisiaj na integrację jest dobrze wydaną złotówką i oszczędza nasze środki, które mielibyśmy wydać za 10 lat – mówił podczas czwartkowej debaty prof. Jan M. Piskorski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pomagać czy nie pomagać? Przyjmować czy nie przejmować? Czy jest się czego bać? Te pytania zdominowały debatę.

- Procesami społecznymi nie można sterować. Migracje biegną cały czas, czasami je widać, czasami nie. Teraz je widzimy. Kiedy człowiek jest potrzebujący, to trzeba pomagać – podkreślał prof. Jan M. Piskorski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak podkreślał, każda złotówka wydana złotówka na integrację zwraca się czterokrotnie.

Prof. Piskorski cytował również swój esej „Pojedynek bestii”, który na dniach zostanie opublikowany w „Rzeczpospolitej”.

- Płynąć pod wiatr jest zawsze trudno, ale powszechnym trendom nigdy się nie oprzemy i świata nie zatrzymamy. Przyszłość jest jasna, zmierzamy do różnorodności, nieważne, czy to nazwie multikulti, teraz z negatywnym zabarwieniem, czy inaczej – mówił.

Co zrobić z obawami przed przyjmowaniem uchodźców? Zwłaszcza po niedawnych atakach terrorystycznych w Paryżu? Nie możemy kierować się się strachem, a boimy się tego, co nieznane.

- Osoby, które są pozytywnie nastawione do uchodźców, tak jak i ja, widzą oczywiście zagrożenia, ale trzeba je widzieć właściwie. Ja często słyszę o wątpliwościach, nie ignoruję ich, nie śmieję się z nich. Jednak strach nie może być jedyną odpowiedzią. Jakie zagrożenia przynieśli Czeczeńcy, których przyjęliśmy? Nie słyszałem, żeby do tej pory obcokrajowcy wyrządzili jakąś krzywdę Polsce - mówił dominikanin Maciej Biskup OP.

Dominikanin przytoczył również apel papieża Franciszka i jego poprzednika, Benedykta XVI.

- Strach jest złym doradcą, ze strachu nie można uczynić odpowiedzi – podkreślał.

Zobacz także: "Szczecin wolny od islamu". Protest przeciw imigrantom [wideo]

Manifestacja przeciw imigrantom w Szczecinie.

"Szczecin wolny od islamu". Protest przeciw imigrantom [wideo]

Do kwestii zagrożenia ze strony uchodźców odniósł się również prof. Piskorski.

- Nie mówię, że jest to świat bezpieczny, ale kto myśli, że świat jest bezpieczny, powinien od razu położyć się do trumny – komentował.

- Powinniśmy pomagać, na ile to możliwe, nieważne kim są, jaki mają kolor skóry, ale – ważna sprawa - musimy być czujni, służby muszą sprawdzać uchodźców - dr Labib Zair. - Mam nadzieję, że kiedyś Syria będzie wolnym krajem.

Czytaj również: Grozili im śmiercią. Uciekli z Syrii do Szczecina. Do Samira, który ratuje życie

- Niestety żyjemy w epoce terroryzmu i ona tak szybko się nie skończy. Terroryści mogą uderzyć wszędzie. Ofiarami Państwa Islamskiego są również Muzułmanie – powiedział dla Fuad Jomma. - Powinniśmy pomagać przede wszystkim na miejscu. W obozach dla uchodźców ludzie umierają z głodu.

Etyk dr Wacław Janikowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego zgodził się, że trzeba pomóc, ale ale tylko w takiej mierze, żeby nie zaszkodziło to nam samym.

W spotkaniu pod hasłem „Etyczny, religijny i polityczny wymiar postaw wobec uchodźców - Powinności i dylematy” w Krypcie kościoła św. Dominika wzięli udział: Maciej Biskup OP, dr Labib Zair z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jan M. Piskorski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Wacław Janikowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Fuad Jomma z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz więcej: Gdzie trafią uchodźcy? Jaką pomoc otrzymają? Wszystko, co trzeba wiedzieć nt. uchodźców

Czytaj więcej: Stojąc twarzą w twarz z uchodźcą z Syrii. Relacja z Belgradu [zdjęcia]

Prawicowe środowiska zarzucają mediom manipulacje. - Tam są prawie wyłącznie młodzi mężczyźni - krzyczą. Owszem, jest ich więcej. Ale to widok kobiet z dziećmi porusza najbardziej. Matki pragną, aby ich dzieci mogły żyć w bezpiecznym kraju. Nie uciekają, aby zarobić i się wzbogacić. Chcą, aby ich dzieci miały co jeść i mogły się uczyć w szkołach

Stojąc twarzą w twarz z uchodźcą z Syrii. Relacja z Belgradu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński