Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To historyczna sensacja! Brytyjczycy pokazali jak RAF zniszczył Stettin

Marek Jaszczyński
Do zdjęć dołączone są raporty zawierające opis zniszczeń obiektów i wpływu tych zniszczeń na zdolność produkcyjną
Do zdjęć dołączone są raporty zawierające opis zniszczeń obiektów i wpływu tych zniszczeń na zdolność produkcyjną Fot. Archiwum Bogusław Tomaszewski
Brytyjskie muzeum wojny opublikowało zdjęcia zbombardowanego w czasie wojny Szczecina. Ujęcia nie są znane szerszemu gronu pasjonatów dziejów miasta

Opublikowane na stronie internetowej Imperial War Museum sześć zdjęć lotniczych pokazuje Szczecin podczas bombardowań, a także efekty tych bombardowań zarejestrowanych kilka dni po.

- Zdjęcia te wykonano z pokładu brytyjskich bombowców należących do 9, 97, 540 i 541 Dywizjonu RAF podczas nalotów dokonanych w nocy z 14/15 października 1940 i 20/21 kwietnia 1943 roku - wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, pasjonat dziejów Szczecina.

Co pokazują te zdjęcia? Na przykład na fotografii z 1940 roku widać wschodnią część Cmentarza Centralnego i zabudowę miasta od dawnego Fortu Prusy do ulicy Krzywoustego. Nocne zdjęcie rozświetla kilka eksplozji, z których jedna, w rejonie wiaduktu na ulicy Mieszka I, jest na tyle potężna, że sąsiednie budynki rzucają wyraźne cienie. Innym ciekawym zdjęciem jest to wykonane z wysokości 18 000 stóp (tj. z blisko 5,5 tys. metrów) pokazujące centrum miasta. W rejonie Nowego Miasta i Turzyna widać kilka detonacji. Na innym zdjęciu, wykonanym kilka dni po kwietniowym nalocie z 1943 roku, dostrzec można spowite gęstym dymem obiekty jednego z zakładów przemysłowych na Pomorzanach. Na kolejnym zdjęciu widać stojący przy nabrzeżu Wałów Chrobrego lotniskowiec Graff Zeppelin. Zdjęcia te są częścią dokumentacji związanej z nalotami brytyjskiego lotnictwa na Szczecin.

Do wspomnianej dokumentacji należy też osiem niepublikowanych dotąd zdjęć z 1944 roku. Ukazują one zniszczenia zabudowy centrum miasta.

ROYAL AIR FORCE: OPERATIONS BY THE PHOTOGRAPHIC RECONNAISSANCE UNITS, 1939-1945.
ROYAL AIR FORCE: OPERATIONS BY THE PHOTOGRAPHIC RECONNAISSANCE UNITS, 1939-1945.© IWM (C 3513)
ROYAL AIR FORCE JOURNAL COLLECTION
ROYAL AIR FORCE JOURNAL COLLECTION© IWM (MH 5812)
ROYAL AIR FORCE BOMBER COMMAND, 1942-1945.
ROYAL AIR FORCE BOMBER COMMAND, 1942-1945.© IWM (C 4008)

26 kwietnia obchodzimy rocznicę wydarzeń z końca wojny. Czy to było wyzwolenie czy zdobycie? Niektórzy mówią też o zajęciu lewobrzeżnego Szczecina, bo niemiecka załoga uciekła z twierdzy...W przypadku Szczecina trudno mówić o wyzwoleniu mieszkającej tu w ogromnej większości ludności niemieckiej. Możemy mówić jedynie o wyzwoleniu więźniów obozów i robotników przymusowych, których przywieziono do Szczecina i na Pomorze w czasie wojny. Dla tych ludzi koniec wojny jest autentycznym wyzwoleniem i wielką radością. Nie ma tu znaczenia fakt, że klęska Niemców wynika ze zwycięstwa Armii Czerwonej. Pokonanie hitleryzmu, koniec tej najbardziej okrutnej w dziejach wojny, jest z pewnością wielki świętem, zwłaszcza dla ludzi, którzy osobiście doświadczyli ogromu cierpień z ręki Niemców.  W związku z tym, że sam Szczecin nie był w jakiś szczególny sposób broniony, trudno też mówić o jego zdobyciu. Ciężkie, wielodniowe walki toczyły się o Dąbie, a raczej umocniony pas od Dąbia do Gryfina. Wcześniej walki toczyły się o Kamień Pomorski i Goleniów i tu rzeczywiście możemy mówić o zdobyciu tych miast. Sam Szczecin wobec grożącego okrążenia nie był broniony, co z dzisiejszej perspektywy jest o tyle ważne, że nie doprowadziło do jeszcze większego zniszczenia miasta. Przypomnijmy, że w kwietniu 1945 r. Armia Czerwona była już pod Berlinem.

70 lat od bitwy o Szczecin. Zobacz zdjęcia z 1945 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński