Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące chorych, setki operacji. Nowoczesne centrum PUM-u działa pełną parą

Anna Folkman
- W takich warunkach można wracać do zdrowia - mówi pan Mirosław, pacjent CDILND, na zdjęciu z prof. Józefem Kładnym
- W takich warunkach można wracać do zdrowia - mówi pan Mirosław, pacjent CDILND, na zdjęciu z prof. Józefem Kładnym Sebastian Wołosz
Dzięki inwestycji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej powstało nowoczesne Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych. Budynek przekazano szpitalowi w marcu tego roku. Trafiają tu przede wszystkim chorzy ortopedyczni oraz z chorobami hematologicznymi i onkologicznymi. Od maja do września w klinikach hospitalizowano ponad 2,6 tys. pacjentów.

- W centrum uruchomiliśmy już Klinikę Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, która zajmuje się głównie leczeniem chirurgicznym nowotworów przewodu pokarmowego, raka piersi, czerniaka i mięsaków tkanek miękkich, Klinikę Hematologii z Oddziałem Dziennym Chemioterapii, gdzie niebawem planujemy uruchomić 11-łóżkowy oddział onkologiczny oraz Klinikę Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu, w której od lat z sukcesem wszczepiane są najbardziej skomplikowane i drogie protezy poresekcyjne pozwalające odtworzyć sprawność ruchową po rozległych zabiegach onkologicznych. Kliniki pracują na 132 łóżkach - mówi dyrektor SPSK1 PUM Marek Makowski.

Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej została przeniesiona ze szpitala na Pomorzanach. Do końca roku zostanie również przeniesiona Poradnia Genetyczna prof. Jana Lubińskiego.

Obiekt centrum to 18 tys. m² powierzchni, 5 kondygnacji, 900 pomieszczeń, 5 klatek schodowych, 10 wind. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane.

- W budynku znajduje się blok operacyjny z 9 salami, w których do chwili obecnej wykonano 773 zabiegi operacyjne - podaje Joanna Woźnicka, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. - Mają tu też swoją siedzibę poradnie przykliniczne, tj.: ortopedyczna, onkologiczna, hematologiczna, ginekologii dziewczęcej i dziecięcej. Ta ostatnia wcześniej była na Pomorzanach.

Pacjenci mają do dyspozycji dwuosobowe sale z własnym węzłem sanitarnym, warunki pracy lekarzy są na najwyższym poziomie.

- Pracuje ten sam zespół, więc fachowość i pomoc pacjentom jest na równie jak na Pomorzanach, wysokim poziomie, zmieniły się możliwości, są samodzielne sale operacyjne, nowy sprzęt i świetne warunki do dochodzenia do siebie dla chorych - dodaje dyrektor szpitala. - Chciałbym, by w każdej naszej klinice były takie warunki. Tutaj dopiero widać, że pracujemy dla pacjenta.

- Przeszedłem operację udrożnienia jelita cienkiego- mówi Mirosław Gardzioła z Goleniowa. - Wcześniej miałem operację w Bydgoszczy, usunięto mi pęcherz moczowy. Centrum w Szczecinie oferuje doskonałe warunki, wszystko jest nowiutkie, jeszcze pachnie, tak aż przyjemnie wracać do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński