Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem z Niemcami ratujemy życie dzieci [wideo]

Anna Folkman
Andrzej Szkocki
Program współpracy specjalistów z Polski i Niemiec pozwala wykryć kilkadziesiąt rzadkich wrodzonych chorób u noworodków.

- Krzysiu był w ciężkim stanie, kiedy trafiliśmy do szpitala - wspomina pani Monika z okolic Kalisza Pomorskiego, mama chłopca. - Nie chciał jeść, miał bardzo wysoką żółtaczkę. Nikt nie wiedział co mu jest. Wtedy zatelefonowała do nas dr Maria Giżewska ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. - Powiedziała, żebyśmy przyjechali, bo prawdopodobnie synek jest chory na rzadką śmiertelną chorobę - galaktozemię. To się potwierdziło. W mojej rodzinie było już przed wielu laty 11 zgonów noworodków. Dziś domyślamy się, że powodem mogła być ta choroba, wtedy nie diagnozowana.

Chłopca tak jak wiele innych dzieci przebadano w ramach projektu „Pomerania” regionem modelowym ds. współpracy terytorialnej w zakresie badań przesiewowych noworodków. Po raz pierwszy takie badania przeprowadzane są transgranicznie. W trzeciej dobie życia noworodków w laboratorium przeprowadza się badanie z tzw. „suchej kropli krwi”. Próbkę pobiera się z piętki.

- Bibułki przywożone są z dwudziestukilku oddziałów noworodkowych z całego województwa - mówi prof. Maria Giżewska, pediatra z Kliniki Pediatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator projektu. - Na nich jest kilka kropel krwi, w których zawarta jest niezwykle istotna informacja na temat potencjalnych chorób dziecka. Z tej bibułki jesteśmy w stanie wykryć kilkadziesiąt chorób, z którymi dziecko może się urodzić, choć w pierwszych dniach wygląda na zupełnie zdrowe. Przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej to w wielu przypadkach właśnie nierozpoznane wrodzone choroby metaboliczne i zaburzenia endokrynologiczne.

Kilkanaście wrodzonych rzadkich chorób, które jeszcze nie dają objawów, wykrywa się w laboratorium w Szczecinie i w Greifswaldzie. Przed przystąpieniem do projektu w szczecińskim Centrum Badań Przesiewowych prowadzono badania tylko w kierunku trzech chorób, po – ten zakres rozszerzono do 14, tak jak jest to w Niemczech. Od grudnia 2011 do marca 2015 przebadano ok. 37 tysięcy noworodków z woj. zachodniopomorskiego, z czego u 15 zdiagnozowano wrodzone wady metabolizmu oraz schorzenia hormonalne. U pięciorga dzieci z Meklemburgii-Pomorza Przedniego zdiagnozowano mukowiscydozę. Jak z kropli krwi rozpoznać te chorobę, Niemcy nauczyli się on naszych specjalistów.

Projekt został zrealizowany ze środków Programu Współpracy INTERREG IV A w wysokości 2,1 mln euro przez Klinikę Uniwersytecką w Greifswaldzie (partner wiodący), Uniwersytet Ernst-Moritz-Arndt w Greifswaldzie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. W środę nastapiło uroczyste otwarcie Programu Współpracy INTERREG V A. Do Szczecina przybyli goście z Niemiec. W wizycie oprócz dr. Waltera Deffaa wzięli udział dr Stefan Rudolph - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Budownictwa i Turystyki (Meklemburgia-Pomorze Przednie), Marceli Niezgoda - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Anne Quart - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz ds. Europy i Ochrony Konsumentów (Brandenburgia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński