"Pamiętajcie o ogrodach". Wystawa florystyczna w Szczecinie...

"Pamiętajcie o ogrodach". Wystawa florystyczna w Szczecinie [zdjęcia]

mdr

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Wystawa florystyczna w Szczecinie

Wystawa florystyczna w Szczecinie ©Andrzej Szkocki

Po raz pierwszy siódma już wystawa florystyczna została zorganizowana na placu tuż obok pomnika Mickiewicza. A że poeta, to tym razem wystawcy kierowali się wierszem innego, Juliana Tuwima "Liryka".
Wystawa florystyczna w Szczecinie

Wystawa florystyczna w Szczecinie ©Andrzej Szkocki

32 zdjęcia

Pokazało się 25 wystawców, w tym goście spoza Szczecina, a wśród nich mistrz Polski florystyki Piotr Sekunda oraz wicemistrz, Tomas Max Kuczyński.

- Ciekawe te kompozycje - ocenia pani Maria Wendorf, która z mężem Adamem ogląda wystawę. Przyjechała do rodziny z Berlina, gdzie mieszka na stałe. - Zastanawiam się tylko nad praktycznym wykorzystaniem tych kompozycji.

Obawy rozwiewa Piotr Salachna, szef kierunku podyplomowego florystyki na

Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

- To są inspiracje, które powinny być natchnieniem dla praktyki - mówi z uśmiechem. - Każda praca jest indywidualna, przekazująca inne przesłanie.

Pokazuje kompozycje swoich podopiecznych, zrobione często z bardzo drogich, egzotycznych kwiatów, na stworzenie których poświecili nie rzadko kilka tygodni.
Większość prac wyróżnia się swoją przestrzennością, co doskonale sprzedaje się na placu zazwyczaj pustym i porośniętym usychającą tylko trawą.

- To miejsce doskonale się sprawdziło w porównaniu do tarasu przy Wałach Chrobrego, gdzie dotąd wystawialiśmy się - mówi Ewa Maj, organizator wystawy. - Prace dostały przestrzeń, przez co zyskują, dostając powietrza.

Niecodzienne pokazanie kompozycji z kwiatów, mimo wczesnej pory (wystawę otworzono o godzinie 10, nadal trwa) przyciągnęła wielu zwiedzających.

- Najbardziej mi się podobają wiązanki ślubne, takie niecodzienne i mające "coś" w sobie - pokazuje te prace Anna Dyrdał. - Gdy będę brała kiedyś ślub, pomyślę nie o standardowym bukiecie, a właśnie o takiej, innej niż wszystkie, wiązance.

Wiązanki, to specjalność na wystawie uczniów Piotra Salachny. Jego pracownia ma się czym pochwalić, jako że wystawiają swoje prace i zdobywają uznanie nie tylko w Polsce, ale również poza granicami, w tym w Berlinie, a nawet w Nowym Jorku.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

GS24 poleca:

Wybieramy Miss Studniówek 2016!

Wybieramy Miss Studniówek 2016!

Laur Piękna 2016. Głosuj na ulubione salony fryzjerskie, urody, kluby fitness

Laur Piękna 2016. Głosuj na ulubione salony fryzjerskie, urody, kluby fitness

Pomorze Zachodnie. Urząd Marszałkowski

Pomorze Zachodnie. Urząd Marszałkowski