Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Trzeciak, były wiceminister środowiska, zeznawał w sprawie masakry jerzyków

Paulina Targaszewska
– Barbara Zorga z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ekologii Praktycznej bardzo nam pomogła – mówił w sądzie Maciej Trzeciak, były wiceminister środowiska. – Była jedną z pierwszych osób, które zaopiekowały się ocalonymi ptakami. Na zdjęciu Maciej Trzeciak rozmawia z Barbarą Zorgą przed rozpoczęciem rozprawy.
– Barbara Zorga z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ekologii Praktycznej bardzo nam pomogła – mówił w sądzie Maciej Trzeciak, były wiceminister środowiska. – Była jedną z pierwszych osób, które zaopiekowały się ocalonymi ptakami. Na zdjęciu Maciej Trzeciak rozmawia z Barbarą Zorgą przed rozpoczęciem rozprawy. Andrzej Szkocki
Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa dotycząca masakry jerzyków - ptaków, które są objęte ochroną. Mimo kompletu zeznań, wyroku jeszcze nie ogłoszono, bo biegły sądowy był związany z jedną ze stron.

Sprawa dotyczy uśmiercenia ptaków, do którego doszło dwa lata temu przy ul. Rapackiego, podczas rozbiórki hali sklepowej. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że zginęło wówczas nawet kilkaset ptaków, w szczególności piskląt, które przebywały w gniazdach na poddaszu hangaru.

Robotnicy nie przerwali prac rozbiórkowych, mimo interwencji straży miejskiej. Obrońcy ptaków starali się uratować ptaki, jednak dla wielu z nich było już za późno. Po zdarzeniu nad halą latały stada dorosłych jerzyków, które rozpaczliwie szukały młodych.

Sąd nie ogłosił wyroku na poprzedniej rozprawie, ponieważ nie stawił się na niej Maciej Trzeciak, były wiceminister środowiska. Kiedy doszło do zabicia jerzyków, był on konserwatorem przyrody. Na dzisisiejszej rozprawie był obecny, wyroku jednak nie ogłoszono, bo okazało się, że biegły sądowy jest członkiem Towarzystwa Ekologii Praktycznej, do której należy Barbara Zorga - obrończyni ptaków, która ratowała jerzyki podczas masakry.

Wyznaczono więc kolejnego biegłego. Sąd postanowił także wezwać nowych świadków ze straży miejskiej i straży łowieckiej. Dopiero po usłyszeniu ich zeznań będzie można usłyszeć wyrok.

- Sprawa nabrała już międzynarodowego wymiaru - mówi Zofia Brzozowska z Fundacji "Ratujmy Ptaki". - O wyrok sądowy pytało mnie już Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z Wielkiej Brytanii, a także z Niemiec, Włoch, a nawet Izraela.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński