Berlińską plakietkę można kupić w Szczecinie

Berlińską plakietkę można kupić w Szczecinie

Monika Stefanek

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Berlińską plakietkę można kupić w Szczecinie
Berlińską plakietkę można kupić w Szczecinie

Do Krzysztofa Roli z serwisu w Podjuchach zgłasza się coraz więcej kierowców po plakietkę upoważniającą do wjazdu do centrum Berlina. ©Marcin Bielecki

W Szczecinie można zamawiać naklejki, które upoważniają do wjazdu do centrum Berlina. Ich koszt jest jednak kilkakrotnie wyższy niż w Niemczech.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. w stolicy Niemiec obowiązuje strefa ekologiczna. Wjadą do niej tylko te samochody, które posiadają specjalną plakietkę. Dostępne są trzy rodzaje naklejek: zielona, żółta i czerwona, w zależności od tego, do której z grup auto zostanie zakwalifikowane.

Plakietki są wydawane w Niemczech na podstawie dokumentów rejestracyjnych na stacjach diagnostycznych Dekra, TUEV lub w urzędach dzielnicowych.
Od kilku dni po plakietki można zgłaszać się też do autoryzowanej stacji Dekry w Szczecinie. Nie dostaniemy ich jednak od razu.

- Kopie dokumentów rejestracyjnych pojazdu wysyłamy do Warszawy - mówi Krzysztof Rola, z serwisu przy ul. Floriana Szarego. - Oczekiwanie na nie trwa od pięciu do siedmiu dni.

Kierowca, który zgłosi się tu po plakietkę musi zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz jeden z dwóch innych dokumentów, np. świadectwo homologacji lub potwierdzenie autoryzowanego serwisu, a w przypadku auta sprowadzonego zza granicy dowód rejestracyjny wystawiony za granicą.

Właściciele aut muszą też sięgnąć głębiej do kieszeni. Wydawana w Polsce plakietka kosztuje bowiem 183 zł. To o wiele więcej niż w Niemczech, gdzie można ją kupić za 5 do 10 euro. Szczecinianom opłaca się więc pojechać po naklejkę np. do Schwedt czy Prenzlau.

- Nie wiem, dlaczego cena tak bardzo się różni - przyznaje Krzysztof Rola. - Ustaliła ją dyrekcja Dekry w Warszawie i to na jej konto wpływają pieniądze.

Zainteresowanie plakietkami w szczecińskim serwisie jest coraz większe. Zgłaszają się po nie przede wszystkim firmy transportowe, których samochody często jeżdżą do Berlina.

Naklejki są przypisane do konkretnego pojazdu. Obowiązują bezterminowo, nie tylko w Berlinie, ale także w Kolonii i Hanowerze, które również od 1 stycznia wprowadziły w centrum strefę ekologiczną. Do końca roku podobne strefy chcą wprowadzić także inne niemieckie miasta, m.in. Stuttgart i Monachium.

Za brak plakietki grozi 40 euro mandatu i jeden punkt karny. Berlińska policja zapowiedziała wystawianie mandatów od 1 lutego br. Szczegółowe informacje dotyczące strefy ekologicznej znajdują się na stronie Ambasady Polskiej w Berlinie www.berlin.polemb.net.

Komentarze

Wszystkie komentarze (6) forum.gs24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GS24 poleca

Wideo