Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały, a w szczecińskich autobusach jak w saunie. Dlaczego tak często nie działa klimatyzacja?

Oskar Masternak
Nasi czytelnicy alarmują, że w wielu autobusach komunikacji miejskiej nie działa klimatyzacja. W czasie trwających upałów podróż takim pojazdem niewiele ma wspólnego z przyjemnością.

Do naszej redakcji co jakiś czas dochodzą głosy dotyczące warunków panujących w szczecińskich autobusach. Pasażerowie najczęściej uskarżają się na bród, spóźnienia i kontrolerów biletów. Teraz do tego wszystkiego dochodzi zaduch, jaki panuje w pojazdach podczas trwających upałów.

- Jechałam autobusem linii 70 spod urzędu miasta. Panował tam taki zaduch, że ledwo przeżyłam kilkuminutową podróż do pracy. Sytuacja powtarza się niemal każdego dnia - pisze pani Katarzyna.

Zobacz również: Pogoda na lato 2018. Co nas czeka w drugiej połowie wakacji? Zobacz prognozę!

Z kolei inna Czytelniczka zwraca uwagę na mrozy panujące w autobusie.

- W autobusach linii 75 często jest tak zimno, że muszę ubierać sweter, by się nie przeziębić. Czy ktoś mógłby przeszkolić kierowców w kwestii obsługi klimatyzacji? - pyta pani Halina.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że w przypadku gdy autobus jest wyposażony w klimatyzację, to kierowca ma obowiązek ją włączyć gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 22°C. Jednak nie każdy jeżdżący po szczecińskich ulicach pojazd posiada takie wyposażenie.

- W zakres obowiązków prowadzącego wchodzi monitorowanie wysokości temperatury wewnątrz pojazdu i utrzymywania jej na takim poziomie, by nie była źródłem odczuwanego przez pasażerów dyskomfortu i nie stanowiła utrudnień w czasie korzystania z przejazdu. System klimatyzacji nie stanowi obligatoryjnego wyposażenia autobusu komunikacji miejskiej. Ilość pozostających w dyspozycji operatorów pojazdów wyposażonych w ten sposób, nie pozawala na skierowanie ich do obsługi wszystkich kursów obsługiwanych linii autobusowych. Nałożony na operatorów obowiązek zapewnienia właściwego przewietrzania i wentylacji przedziału pasażerskiego przyjmuje się za spełniony także w przypadku pojazdów wyposażonych w sprawny system nawiewów wewnętrznych, okna uchylne zainstalowane równomiernie na całej długości pojazdu i po obu jego stronach oraz zainstalowane na całej długości pojazdu wywietrzniki dachowe - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy szczecińskiego ZDiTM-u.

Ponadto każda awaria klimatyzatorów powinna być zgłaszana do Centrali Ruchu ZDiTM. W przypadku, gdy kierowca nie chce włączyć klimatyzacji, pasażer powinien ten fakt bezzwłocznie zgłosić do Zarządu.

- Do operatorów przewozów przesłany został monit przypominający o wskazanych wyżej zasadach postępowania i wynikających z nich obowiązkach, w tym również konieczności bezzwłocznego zgłaszania awarii Centrali Ruchu ZDiTM, w przypadku stwierdzenia niesprawności systemu w pojazdach wykonujących zadania przewozowe. Ujawnione w wyniku kontroli przypadki niestosowania się do ustalonych zasad postępowania lub zaniedbania czy też zaniechania skutkują nałożeniem na operatorów kar umownych. Jeśli pasażerowie są świadkami sytuacji, których kierowca nie chce włączyć klimatyzacji prosimy o informowanie o tym służb ZDiTM - podkreśla Pieczyńska.

Wyszukiwarka turystyczna kayak.pl sprawdziła ulubione nadmorskie miejscowości Polaków i zdradza, jakich cen można spodziewać się w hotelach w szczycie sezonu nad Bałtykiem.Wyniki ankiety wskazują, że aż 55% respondentów właśnie na plaży planuje spędzić tegoroczny urlop. Eksperci wyszukiwarki postanowili sprawdzić, które nadmorskie miejscowości w kraju cieszą się największą popularnością w tym sezonie. Z największą liczbą wyszukiwań noclegów Kołobrzeg jest w tym roku najpopularniejszym miastem na polskim wybrzeżu. Natomiast Ustka odnotowała największy wzrost popularności w stosunku do ubiegłego roku, awansując o aż 17 miejsc. Jest również najtańszym kierunkiem, ze średnią ceną za noc w hotelu na poziomie 431 zł za dwie osoby. Na następnych slajdach przedstawiamy Top 10 najpopularniejszych kurortów nad polskim Bałtykiem.

Najpopularniejsze nadmorskie miejscowości latem 2018. Ustka ...

Zobacz także

Wideo: Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym, jak reagować na udar cieplny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński