Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowy podwójny przeszczep w szpitalu przy Arkońskiej

Anna Folkman
Podwójne przeszczepienia w Polsce wykonuje się bardzo rzadko.
Podwójne przeszczepienia w Polsce wykonuje się bardzo rzadko. Sebastian Wołosz
Unikatowa operacja w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Chory dostał dwa organy od jednego dawcy.

- Mąż całe życie był geodetą. W jednym momencie runęło nasze życie. Dializy kilka razy w tygodniu po kilka godzin nie pozwalały mu normalnie funkcjonować. Byliśmy między szpitalem a domem. Jurek 1,5 roku temu dostał się na listę do przeszczepienia nerki, ale nagle okazało się, że źle dzieje się także z wątrobą. Kiedy dostał telefon, że jest dawca, odbierał mnie akurat ze szpitala. Przywiózł mnie do domu a po godzinie już musiał wracać, na przeszczepienie - mówi przez łzy pani Iwona, żona 51 - letniego pacjenta. - Okazało się, że otrzyma podczas jednej operacji nerkę i wątrobę. Dziękuję wszystkim lekarzom i rodzinie, która zgodziła się na pobranie narządów. Współczujemy, że musieliście pożegnać bliską osobę, ale jesteśmy wdzięczni za uratowanie męża. Tego nie da się opisać. Teraz ma szansę na normalne życie. Obiecaliśmy sobie, że we wrześniu pojedziemy na wczasy. Do tej pory żyliśmy bez planów, uwiązani dializami, nie mogliśmy nigdzie się ruszać z uwagi na to, że mąż był na liście biorców. Czeka nas wiele w tym roku, niedługo zostaniemy dziadkami, a druga córka wychodzi za mąż - musi ją zaprowadzić do ołtarza. Jurek ma o co walczyć, ma cel.

Podwójne przeszczepienia w Polsce wykonuje się bardzo rzadko. Ośrodek w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie jest znany w kraju, jest w czołówce placówek, w których wykonuje się najwięcej przeszczepień wątroby. W 2015 roku były to 62 takie operacje. W ubiegłym roku także dokonano tu jednego podwójnego przeszczepienia, w tym roku to było pierwsze. Operacja trwała siedem godzin.

- Nasz szpital jest na pierwszym miejscu w liczbie podwójnych przeszczepień nerki i wątroby - mówi dr n.med. Samir Zeair - kierownik zespołu transplantacyjnego. - Początek zabiegu to przeszczepienie wątroby, później rozpoczyna się zabieg przeszczepienia nerki. Pacjent czuje się dobrze. Wyniki są zachęcające.

Podwójne przeszczepienie jest korzystniejsze dla pacjenta. Otrzymuje organy od tego samego dawcy, więc reakcja odrzutowa się zmniejsza i przechodzi tylko jedną operację. W kolejce do podwójnego przeszczepienia jest w tej chwili pięciu pacjentów.

Polecamy na gs24.pl:

Tragiczny wypadek na Moście Pionierów. Przyczyną była brawura?

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński